“Tekrar hoşgeldin Amerika”; Biden ve Harris ikilisine dünyadan tebrikler gelmeye başladı

by Haber Fora

Joe Biden’ın ABD’nin 46’ıncı başkanı olarak duyurulmasından dakikalar sonra dünya liderlerinden gelecek Biden ve Kamala Harris yönetimine tebrikler gelmeye başladı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Joe Biden ve Kamala Harris’i kutladı. Trudeau, Twitter’daki mesajında şunları yazdı: “Joe Biden ve Kamala Harris’i tebrik ediyorum. İki ülke olarak yakın dost, ortak ve müttefiğiz. Dünya sahnesinde ‘özel’ bir ilişkimiz var. Beraber çalışmayı bekliyorum.” 

İrlanda Başbakanı Micheál Martin, ABD’nin seçim sonucunu şu sözlerle tebrik etti: “ABD’nin yeni seçilmiş başkanı Joe Biden’ı tebrik ediyorum. Joe Biden hayatı boyunca bu milletin dostu oldu ve gelecek yıllarda onunla çalışmayı bekliyorum. Durumlar uygun olduğunda kendisini burada ağırlamayı da istiyorum” 

 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Twitter’dan yazdığı Almanca mesajda, Biden-Harris zaferini şu ifadelerle kutladı: “Sonunda bazı açık sayılar görmemiz güzel. Gelecek ABD hükûmetiyle birlikte çalışmayı bekliyoruz. Yeni bir Trans Atlantik başlangıcı, yeni bir anlaşma  için işbirliğimize yatırım yapmak istiyoruz.”

Tebriğe “Tekrar hoşgeldin Amerika” ifadeleriyle başlayan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Biden-Harris ikilisini kutladı. Hidalgo, mesajında şunları yazdı: “Paris Anlaşması’nın 5’inci yıldönümünü kutlarken bu zafer, iklim krizi açısından hiç olmadığı kadar birlikte hareket etmemiz gerektiğinin bir sembolü!” 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap