‘Temiz Siyaset Belgesi’ni açıklayan Davutoğlu: Otoriterleşme ile yolsuzluklar arasında çok yakın bir ilişki var

by Haber Fora

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin siyasi ahlak reformu olarak nitelendirdiği ’Temiz Siyaset Belgesi’ni açıkladı.

Türkiye’de bir kesimin iyi bir Marksist eğitimle, bir kesimin de iyi bir manevi eğitimle insanların melekleştirilebileceğini düşündüklerini söyleyen Davutoğlu, “Marksist eğitimle bunun olacağını düşünen dostlarımız reklam sektörü ile, manevi eğitimle bunun mümkün olacağını düşünenler de müteahhitlik sektörü ile tanışınca melekleşme iddiası bitti ve var olan ekonomi-politik ilişkiler ağının kurbanı oldular” dedi.

İsraf, rüşvet ve yolsuzluğa ilişkin konuların ele alındığı belgenin tanıtım toplantısına CHP,  İYİ Parti, HDP, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi,  Anavatan Partisi ve DSP de temsilci gönderdi.

 

165 maddelik Temiz Siyaset Reform Paketi’ni Genel Başkan Yardımcıları Ayhan Sefer Üstün,  Kerim Rota, Feridun Bilgin, Parti Sözcüsü Serkan Özcan, Etik Kurulu Başkanı Ahmet Oğuz Karaoğlu ve Başkanlık Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Yazıcı ile birlikte açıklayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Otoriterleşmeyle, yolsuzluklar arasında çok yakın bir ilişki var. Ne zaman otoriterleşme eğilimi olmuşsa, yolsuzluklar ve güç yozlaşması beraberinde gelmiştir” dedi.

Yolsuzluk çarkının işleyişini anlattı

“İster bilgi ister servet ister iktidar gücü olsun önceden yönetilen güç zamanla kendisini yöneteni de yönetmeye başlar” diyen Davutoğlu,  “güç bozar, mutlak güç mutlaka bozar” deyişini hatırlatarak, “Otoriterleşme ile desteklenen güç yozlaşması kişisel ve münferit yozlaşmanın sistemik bir nitelik kazanmasına yol açar. Sistemik yolsuzluk sistemin kendisinin yapısal bir güç yozlaşmasına zemin haline gelmiş olmasının ürünüdür.  Otoriter yolsuzluk düzeninde iktidarı elinde bulunduran siyaset, serveti elinde bulunduran iş dünyası ve bilgiyi şekillendiren sivil toplum, konvansiyonel ve sosyal medya, üniversite, STKlar,  arasında şeffaf olmayan ve denetlenemeyen bir ilişkiler ağı ortaya çıkar. Bu ilişkiler ağı içinde siyasi iktidar kendisiyle çıkar ilişkisine girmiş dar bir iş çevresine ekonomi-politik rant düzeni sağlarken, aynı iş çevresi iktidarı elinde bulunduranların siyaset üzerinden zenginleşmesine kaynak sağlar. Her iki tarafın da karşılıklı olarak memnun olduğu bu ilişkiler ağının toplumsal bedelini ise geniş halk kesimleri yoksullaşarak öder” şeklinde konuştu.

Güç yozlaşmasına dayalı bir sistematik yolsuzluk düzenini engelleyebilecek üç temel unsurun olduğunu belirten Davutoğlu, bunları şu şekilde açıkladı:

“Şahsi ahlak yeterli değil”

“Yaşanılan tecrübeler göstermiştir ki şahsi ahlak unsuru gerekli olmakla birlikte yeterli değildir” diye konuşan Ahmet Davutoğlu, “Şahsi ahlak zaruri ama subjektiftir ve insanoğlu melekleşemeyeceği için toplumsal geçerliliği olan bir teminat olarak görülemez” dedi.

Sosyo-kültürel iklim ve kurallar manzumesine dayalı anayasal sistem desteği olmaksızın şahsi ahlakın yaşaması da belirleyici olması da mümkün değildir. Çöl ikliminde gül ağacı varlığını sürdüremez” diyen Davutoğlu, demokratik toplumlarda bu nedenle güçler ayrılığı ilkesine dayanan yasal ve anayasal düzenlemelere gerek duyulduğunun altını çizdi.

Davutoğlu şöyle konuştu:

Ahmet Davutoğlu, “Hukukun üstünlüğüne ve evrensel özgürlükçü demokrasiye dayanan ve özel mülkiyet hakkının ve girişim özgürlüğünü teminat altına alan bir anayasal düzen bu bağlamda güçlü ekonominin ön şartı olarak görülmelidir” şeklindeki açıklamasının ardından genel başkan yardımcıları kendileri ile ilgili alanlarda paketin detaylarını açıkladı. Ardından da basın mensuplarının soruları yanıtlandı.

165 maddelik temiz siyaset belgesinde yer alan bazı öneriler şöyle:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap