Tesla, Çin’deki satışlarını 2020’de katladı

by Haber Fora
Tesla, Çin’deki satışlarını 2020'de katladı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Çin’deki otomobil satışları, 2020 yılında koronavirüs salgınına rağmen bir önceki seneye göre iki katından fazla artış gösterdi.

Tesla’nın 2020 yılında Çin’deki 6,66 milyar dolarlık otomobil satışı, şirketin toplamda gerçekleştirdiği 31,54 milyar dolarlık satışın yüzde 21’ini oluşturdu. Şirketin 2019’da Çin’deki satış miktarı 2,98 milyar dolar olarak kaydedilmişti

Şirketin Çin’deki başarısına rağmen, ABD Tesla’nın geçen seneki satışlarında şirketin en büyük pazarı olmaya devam etti. Elektrikli otomobil üreticisi ABD’de geçen sene, toplam satışının neredeyse yarısı kadar bir satış (15,21 milyar dolar) gerçekleştirdi.

Tesla, geçtiğimiz yıl Şangay’daki fabrikasında üretimi artırma kararı almıştı. Çin’in Binek Otomobilleri Kurumu’nun verilerine göre, Tesla’nın ürettiği Model 3 isimli otomobili 2020’de ülkede en çok satan elektrikli otomobil olarak kayıtlara geçti.

Tesla’nın Nio ve Xpeng gibi Çin’in yerel elektrikli otomobil üreticileriyle rekabet etmek zorunda kalması ve ürettiği otomobiller üzerindeki yasal denetimlerin artması şirketin Çin’deki faaliyetlerini zorlaştırdı. Çin’in Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi internet sitesinden yaptığı açıklamada, Tesla’nın ürettiği araçlarda gerçekleşen arızalara ilişkin tüketici raporlarındaki artış sebebiyle Tesla’nın yerel yan kuruluşlarıyla görüştüğünü bildirmişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap