Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık yatırımı piyasayı coşturdu: “Bitcoin bu hafta 50 bin doları görebilir”

by Haber Fora

Kripto para analistleri pazartesi günü tarihteki en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin’deki artış eğiliminin süreceği tahmininde bulunuyor.

Tesla’nın Bitcoin’e 1,5 milyar dolar (yaklaşık 10,7 milyar TL) yatırım yaptığını duyurmasının ardından kripto para birimi sadece birkaç dakika içinde yüzde 14 değer kazanarak yaklaşık 44 bin dolara (yaklaşık 313 bin TL) yükseldi.

Dünyanın en değerli otomobil üreticisi ayrıca, elektrikli araçları için ödemelerde Bitcoin kabul etmeye başlamayı planladıklarını duyurdu.

Online yatırım platformu eToro’dan analist Simon Peters, The Independent’a verdiği röportajda şunları söyledi:

Londra merkezli kripto para borsası CEX.IO’dan yapılan bir alım satım analiziyse, firmanın İcra Direktörü Konstantin Anissimov’un açıkladığına benzer boğa tahminleriyle sonuçlandı. (Kripto parada boğa piyasası ya da boğa koşusu kavramları yükseliş trendini işaret etmek için kullanılıyor -ed.n.)

Anissimov şu değerlendirmede bulundu:

Kovid-19 pandemisinin neden olduğu küresel ekonomik belirsizliğin ortasında Wall Street fonlarının portföylerini kripto para birimleriyle çeşitlendirdiği son 11 ayda Bitcoin’in fiyatı kayda değer kurumsal yatırımlarla zaten yükselmişti.

Bitcoin geçen mart gibi yakın bir tarihte 5 bin doların altında işlem görüyordu fakat arka arkaya yeni rekor seviyelere ulaşması inişli çıkışlı oldu.

Kripto para birimi geçen ay ilk defa 40 bin doların üzerine çıktıktan sonra 30 bin dolara kadar düştü ve ardından tekrar toparlandı.

Bu dalgalanmaya rağmen bazı kripto uzmanları Bitcoin’i sınırlı arzı nedeniyle bir nevi “dijital altına” benzetiyor. Singapur Merkez Bankası’ndan bir ekonomistin ocak ayında hazırladığı bir araştırma notunda, Bitcoin’in gelecekte bir tasarruf aracı olarak altının yerini alabileceği öne sürülmüştü.

Bitcoin 2020’de yüzde 300’e yakın kazanç kaydederek, altındaki (yüzde 23,4) ve Dow Jones borsasındaki (yüzde 6,8) toplam kazancı 10 kat farkla geride bırakmıştı.

Bu, Bitcoin tarihinde -en sonuncusu 2017’de görülmüş- üçüncü büyük fiyat rallisi olurken, bazı analistler durumun önceki iki boğa koşusuyla aynı şekilde sonuçlanabileceği konusunda uyarıyor.

2017’de 20 bin dolara yakın zirvenin görülmesinin ardından fiyatların 3 bin dolara kadar indiği düşüşler kaydedilmişti. Benzer bir örüntü 2013’te de görülürken aynı yıl bin dolarlık yeni yüksek seviyeyi 200 dolara yakın fiyatlar takip etmişti.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Haber Fora için çeviren: Noyan Öztürk

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap