The Guardian Alaattin Çakıcı’yı yazdı: Yeni bir siyasi iklimin habercisi

by Haber Fora

Birleşik Krallık merkezli The Guardian gazetesi organize suç örgütü yöneticisi olmaktan hüküm giyen Alaattin Çakıcı hakkında bir makale yayımladı.

“Türkiye’nin mafya babaları karanlıklardan çıkıp kamusal alana geliyor” başlıklı makalede, “Ülke tarihinin kanlı bir döneminin oyuncuları şimdi Türk sağı tarafından ‘halk idolleri’ olarak görülüyor” ifadeleri yer aldı.

 MHP lideri Devlet Bahçeli ile Alaattin Çakıcı’nın birlikte çekilen bir fotoğrafıyla yayımlanan makalede Bahçeli için “Erdoğan’ın hükümetinde son birkaç yıldır etkili bir koalisyon ortağı haline gelen aşırı milliyetçi siyasi dinozor” ifadesi kullanıldı.

Makale şu ifadelerle devam etti:

“Türk istihbaratı mafyayla ortaklık kurdu”

Gazete Duvar’ın The Guardian’dan aktardığı makalede Ülkücüler için “Bozkurt Hareketi” tanımı kullanılarak “Neo-faşist bir paramiliter grup’ olarak tanımlandı.

Makale “Türkiye tarihinin bu dönemi, Bozkurtlar gibi aşırı sağ örgütlenmeler ile PKK gibi solcu gruplar arasındaki şiddetle karakterize edilecek şekilde karanlık ve kanlıydı. Bu yıllarda Türk istihbarat kurumu siyasi suikastlar gerçekleştirmek için mafyayla ortaklık kurdu” ifadeleriyle devam etti.

Makalede Çakıcı’nın son dönemdeki eylemleri şöyle özetlendi:

“Halk idolleri” vurgusu

Makalede Eroin, Organize Suç ve Modern Türkiye’nin Yaratılışı’ isimli kitabın yazarı olan akademisyen Ryan Gingeras’ın görüşlerine de yer verildi.
Gingeras, ‘Çakıcı gibi gerçek mafya babalarının yeniden ortaya çıkışının, mafyanın dönüşünden çok, bu kişilerin Türk sağında halk idolleri haline gelmesini temsil ettiği’ yorumunu yaparak “Bu eskiye ait karakterler bence bize, Türkiye’de yeni bir siyasi ortamın bulunduğunu anlatıyor. Bu kişilerin geçmişteki suçlarının affedildiği bir ortam. Ve AKP için şu açığa kavuşuyor: MHP’nin sert milliyetçi duruşunu kucaklamak onların siyasi projesine zarar vermiyor. Hatta yardımcı bile olabilir” ifadesini kullandı.

“Bahçeli, Erdoğan için sorunlu müttefik”

Makalede MHP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan için “sorunlu” bir müttefik olduğu belirtilirken şu ifadeler kullanıldı:

 

Haber Fora, Guardian, Gazete Duvar

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap