THY’de maaşlarda yüzde 30-50 indirim anlaşmasına pilotlardan tepki: Mağduriyet giderilmedi

by Haber Fora

Türk Hava Yolları (THY) ile Hava-İş Sendikası arasında imzalanan ve pilot maaşlarından yüzde 50, kabin ekibi maaşlarından yüzde 35 ve diğer çalışanlardan yüzde 30 indirim öngören protokola HAVASEN’den tepki geldi.

Sözcü’nün göre HAVASEN Genel Başkanı Kaptan Pilot Seçkin Koçak, “THY’nin 2021 sonuna kadar hiç uçmayacağı öngörülmüş ve tüm personelin kazanılmış hakları geri alınmış” diyerek, protokoldeki eksik ve çalışan açısından olumsuz maddeleri şöyle sıraladı:

– “Nisanda şirketin önerdiği protokol aynen kabul edilmiş oldu. Yani çalışan açısından ortada kazanım yok. Tüm personel 5 aydır boşu boşuna kısa çalışma ödeneği ile çalıştı. O zaman niye 5 ay kaybettik?

– Önemli sayıda personel ücretsiz izne çıkarılarak mağdur edildi. Protokolde ‘Personel ücretsiz izne çıkarılmayacak’ diye bir ifade yok.

– Protokol 2021 sonuna kadar devam edecek bir süreci kapsıyor. Bu sözleşmede 2021 sonuna kadar bütün haklar geriye götürülmüş durumda.

– Talebin artmasıyla birlikte şirketin gelirlerinde yaşanacak artışa göre personele gelir artışı öngörülmeliydi.

– İndirim oranlarının farklı olması adaletli değil. Bu 2018’de pilotlara verilen zamların geri alınması anlamına geliyor.”

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap