TKDF Başkanı Canan Güllü: “İstanbul Sözleşmesi kaldırılsın” diyenlere dava açacağız

by Haber Fora

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen “Kadın ve Medya” paneli Zoom üzerinden çevrimiçi yapıldı. 

Gazeteci Vahide Yanık’ın moderatörlüğünü üstlendiği panele Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, bianet Yayın Yönetmeni Nazan Özcan, Deutsche Welle’den gazeteci Burcu Karakaş ve ev sahibi ÇGD Akdeniz Şube’nin yönetim kurulu üyesi gazeteci Müzeyyen Yüce konuşmacı olarak katıldı. 

“İstanbul Sözleşmesi kaldırılsın diyenlere dava”

İstanbul Sözleşmesi’nin kadın hakları konusunda önemli bir kazanım olduğunu vurgulayan Canan Güllü, şunları söyledi:

“Kadının güvenliği haberin önünde”

Bianet Yayın Yönetmeni Nazan Özcan da panelde medyada cam tavan sendromunu, kadın temsilini ve yöneticilikteki deneyimlerini paylaştı. Özcan, kendi yayın gruplarında temel gazetecilik atölyeleri ve kadın haberciliği atölyeleri verdiklerini anlatırken, “Kadın güvenliği haberciliğin önünde” dedi.

Deutsche Welle’den gazeteci Burcu Karakaş, konuşmasında kadın ve toplumsal cinsiyet odaklı haberciliği ele aldı. Medyada kadına yönelik şiddetin işlenme biçimini eleştiren Karakaş, “Şiddet pornografisi, ortada olan bir meseleyi sulandırmak aslında. Bizim yaptığımız iş kamuyu bilgilendirmek ve sarsmaktır. Bununla ilgili gereksiz her ayrıntı haberin sulandırılmasıdır” diye konuştu.

ÇGD Akdeniz Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve Gazete Duvar muhabiri Müzeyyen Yüce, yerel ve ulusal ölçekte sahada kadın gazeteci olarak yaşadıklarını paylaştı.

Bianet

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap