“Toledo olacak” denen Sur’dan Erdoğan’a çağrı: Hani öncelik Surlulara verilecekti; bize sahip çıkın!

by Haber Fora

Diyarbakır’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi merkez Sur İlçesi, PKK’nın Aralık 2015’te başlattığı “hendek” ve “barikatlar” nedeniyle büyük çatışmalara sahne oldu. Resmi verilere göre olayların yaşandığı ve sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Dabanoğlu, Cevatpaşa, Hasırlı, Cemal Yılmaz, Savaş ve Fatihpaşa mahallelerinde tam 23 bin kişi göç etti. Dabanoğlu ve Cevatpaşa hariç diğer mahallerde sokağa çıkma yasağı 2 Aralık 2015 tarihinden itibaren devam ederken, 49’u tescilli olmak üzere 4 bin 985 ev ve işyeri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatıyla yıkıldı. Yıkımın ardından hak sahiplerine verilmesi planlanan 85 ile 350 metre arasındaki konut ve işyerlerinin hala hak sahiplerine teslim edilmemiş olmaması büyük tartışmalara neden olmuş durumda.

Haber Fora’ye konuşan 40 yaşındaki Ali Kartal, Fatihpaşa Mahallesi’nde bulunan kendilerine ait 5 tapulu evin yıkıldığını ifade ederek,  mağduriyetlerinin 5 yıldır deva ettiğini söyledi.

“İki odalı harabe bir evde 45 kişi yaşadık”

Kartal, o süreçte yaşadıklarını şöyle anlattı:

“İki kez sözleşme imzaladık, taahhütler yerine getirilmedi”

2 yıl boyunca kendilerine kira yardımı yapıldığını anlatan Ali Kartal, 2017’de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne çağrılarak, evlerinin yerine yapılacak yeni evler için sözleşme imzaladıklarını söyledi.

Ali Kartal, şöyle devam etti:

Mimarlar Odası’nın açtığı dava İstinaf’ta

Sur’da yapılan konutların tarihi dokuya uygun inşa edilmediğini savunan Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi, konuyu yargıya taşımış durumda. Diyarbakır’a özgün bazalt taşlarla yapılacağı söylenen konutlarda normal beton kullanıldığını, dış cephelerine ise bazalt taşı desenli giydirme yapıldığını dile getiren Mimarlar Odası Diyarbakır Şube Eş Başkanı Ferit Kahraman, bu yapıları “ucube” olarak nitelendirdi.

Haber Fora’ye konuşan kahraman, şunları söyledi: 

“Mutabakat metinleri hak sahiplerine verilmedi”

Sur’da 4 bin 985 yapının yıkıldığını, 49’unun da tamamıyla tescilli yapı olduğunu ifade eden Kahraman, yapılan yeni yapıların yeni mağduriyetlere yol açtığını kaydetti. Kahraman, şöyle devam etti:

Davutoğlu “Toledo”, Erdoğan ise “mağduriyet olmayacak” demişti

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, İspanya’nın tarihi Toledo kentini örnek vererek, “Sur’u Toledo yapacağız” demişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 17 Mart 2018’de Diyarbakır’da “Yenilenen 3 bin iş yerinin açılışı ile bin 500 geleneksel Diyarbakır evinin temel atma töreni” sırasında “Sur’da mağduriyet olmayacak. Sur, Surluların olacak” demişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap