Toplu taşımada virüs bulaşmasına ilişkin korkular abartılı olabilir

by Haber Fora

New York Üniversitesi’nden (NYU) bilim insanları, toplu taşımada virüs bulaşmasına ilişkin korkuların abartılı olabileceğini söyledi.

Robert F. Wagner Kamu Hizmeti Okulu ve Rudin Toplu Taşıma Merkezi’nden araştırmacılar, toplu taşıma kullanımıyla mevsimsel grip ya da zatürre gibi hastalıklardan ölüm oranları arasında bir ilişki olmadığını ortaya koydu.

1 Aralık’ta Plos One’da yayımlanan araştırmada, Hastalık Korunma ve Kontrol Merkezi’nin (CDC) 121 şehirde 10 yıllık süre zarfında yaşanan zatürre ya da grip kaynaklı can kayıplarına dair bilgileri, ABD Nüfus Dairesi’nden toplu taşıma kullanımı verileriyle karşılaştırmalı olarak incelendi.

Çalışma, temel olarak toplu taşımanın daha fazla kişi tarafından yoğun olarak kullanıldığı şehirlerde enfeksiyonların daha yaygın olup olmadığını belirlemeyi amaçladı.

Fakat bilim insanları, bu iki unsur arasında somut bir bağlantı bulamadı.

Çalışmanın yazarları, şu sonuca vardı:

Örneğin, analizlerde toplu taşıma kullanım oranının en yüksek olduğu yerlerden New York, aynı zamanda grip ve zatürreden ölüm oranlarının en düşük olduğu yer çıktı.

Çalışma Kovid-19 pandemisinden önce yapılmış olsa bile, koronavirüs de mevsimsel gribe benzer şekilde yayıldığından, bilim insanları sonuçların şu anki pandemi için de geçerli olabileceğini belirtti.

Öte yandan, Maryland Üniversitesi Kamu Sağlığı Bölümü’nde, virüslerin hava yoluyla bulaşması üzerine çalışmalar yapan çevre sağlığı uzmanı Profesör Donald Milton ise sonuçları inandırıcı bulmadığını belirtti.

Profesör, şunları söyledi: 

 

Haber Fora, Washington Post

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap