Trabzonspor, TFF’yi FIFA’ya şikayete hazırlanıyor… Spor hukukçusu Köse: TFF kurullarının vermiş olduğu hükümler tazminata tabi

by Haber Fora

Süper Lig ekiplerinden Trabzonspor Kulübü, Türkiye Futbol Federasyonu’nu (TFF) Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’ne (FIFA) şikayete hazırlanıyor.

Bordo-mavili kulübün başkanı Ahmet Ağaoğlu, TFF kurullarının bağımsızlıktan uzak olduğu gerekçesiyle 8 Mart Pazartesi günü FIFA’ya başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

Daha önceki açıklamalarında Türk futbolundaki sorunların sistemden kaynaklandığına dikkat çeken Ağaoğlu, Kamu Denetleme Kurumu’na (KDK) “federasyon kurullarının oluşumundaki düzensizlik” ve “FIFA’nın talimatlarına aykırı kurullar oluştuğu” yönünde şikayette bulunduklarını belirten Ağaoğlu, şöyle konuştu:

TFF’nin tüm bu uyarılar karşısında “özerk ve bağımsız olduğu” yanıtı verdiğini dile getiren Ağaoğlu, şu ifadeleri kullandı:

 

“Özerkliği çok farklı anlamışlar”

Henüz 64 yaşında olduğunu ve 35 yıldır yöneticilik yaptığını hatırlatan Ağaoğlu, “Bir şeylerin değiştiğini görmeden ölmeye niyetim yok” diyerek, şunları kaydetti:

Spor hukukçusu ve avukat Alpay Köse, Trabzonspor Başkanı Ağaoğlu’nun sözlerini ve FIFA’da TFF’yi nelerin beklediğini ‘ye anlattı:

“TFF’nin kurullarının vermiş olduğu hükümler tazminata tabi”

AİHM daha önce verdiği “Ali Rıza ve diğerleri” kararı ile TFF Tahkim Kurulu ile diğer kurulların bağımsız olamayacağı ve adil yargılama yapılamayacağına hükmettiğini hatırlatan Köse, Türkiye’nin bu karara itiraz ettiğini ancak sonuç alınamadığını söyledi.

Kararın kesinleşmesiyle TFF’nin kurullarının vermiş olduğu hükümlerin tazminata tabi olduğunu söyleyen Köse, “Hiçbir tartışmaya girmeden. Çünkü kurulun bağımsız yargılama yapamayacağı ve adil olmayacağı hükmü verilmiş durumda. Kurul yapısının değiştirilmesi lazım” değerlendirmesinde bulundu. 

 

“TFF kurullarının UEFA ve FIFA’dan farkı ‘Başkanın görev süresiyle sınırlıdır’ hükmü”

Türkiye’deki tahkim ve disiplin kurullarının FIFA ve UEFA’daki yapıya benzerlikler gösterdiğini ancak temel bir farklılığın olduğunu kaydeden Köse, şöyle konuştu:

“FIFA’nın TFF’ye baskı yapmasına zemin hazırlar”

Köse, TFF’nin bu durumu değiştirmek için eylül ayındaki mali genel kurulda bir girişimde bulunduğunu ancak çoğunluk sağlanamadığı için statü değişikliğinin yapılamadığını dile getirdi.

Bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini ve FIFA’nın TFF’ye baskı yapmasına zemin hazırlayacağını söyleyen Köse, olası yaptırımları şöyle aktardı:

Mevcut durumda FIFA’nın böyle bir uygulamaya gitmeyeceğini söyleyen Köse, “TFF bu konuda bir çaba içerisine girdi. Onlar da farkında. Muhtemelen ilk genel kurulda değişir” dedi.
 
Bu FIFA açısından bir yargı meselesi değil” diyen Köse, sözlerini şöyle sürdürdü:

“CAS benzeri bir yapılanma oluşturulabilir”

Mevcutta verilen AİHM kararı nedeniyle kurulların oluşturulma şeklinin değiştirilmesi gerektiğinden bahseden Köse, “Yeni oluşturulacak kurulların en başta bağımsızlığının garanti altına alınması lazım. Anayasamızdaki hüküm gereğince bizdeki spor yargısı anayasal bir kurumdur. Normal hakim-savcı bağımsızlığı gibi güvence altında olması gerekir. Bizde temel sıkıntı seçim usulü ve seçilen kişilerin yetersizliği üzerinde toplanıyor. Şu anki sistem değişse bile fark eden çok kimse olmayacaktır. Zaten TFF Başkanları genel itibariyle 4 senelerini tamamlıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni oluşturulacak kurullarla ilgili de öneride bulunan Köse, şunları kaydetti:

Mevcut durumda Türkiye’deki yabancı oyuncuları ilgilendiren konularda davaların FIFA’ya taşındığını ve çözümün orada arandığını söyleyen Köse, “Bu şekilde bir yargı düzeni oluşturulabilirse yabancı oyuncuların yargılamalarının burada çözüme kavuşabilmesi sağlanabilir. Şu anda alacaklar konusunda genel mahkemeler yetkili oldu. Bunun da önüne geçmek için yeni bir düzenleme yapılabilir” şeklinde görüş belirtti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap