Trump bazı ülkelere uygulanan seyahat yasağını kaldırdı, Biden ise uygulamayı geri getireceğini duyurdu

by Haber Fora

20 Ocak’ta görev süresi dolacak olan ABD Başkanı Donald Trump, Şengen bölgesi, Birleşik Krallık, İrlanda ve Brezilya’ya Kovid-19’dan dolayı seyahat yasağını, 26 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere kaldırdı.

Yasağın kaldırılmasına yönelik imzaladığı genelgede Trump, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC), 26 Ocak’tan itibaren dış hatlardan seyahat eden tüm yolculardan “negatif” Kovid-19 test sonucu isteyeceğini anımsattı.

CDC’nin bu uygulamasının, sağlık açısından güvenliğin sağlanması adına yeterli olduğunu belirten Trump, bu tarihten itibaren söz konusu ülkelere yönelik yasakların da kalkacağını kaydetti. 
Biden, seyahat yasağını uygulamaya devam edecek

ABD Başkanı seçilen Joe Biden, Trump’ınseyahat yasağını kaldırma kararına karşı çıkarak, söz konusu yasakları kendi yönetiminin sürdüreceğini açıkladı. 

Biden’ın, Beyaz Saray Sözcülüğüne seçtiği Jen Psaki, Twitter hesabından, “Sağlık ekibinin tavsiyesi doğrultusunda yönetimin söz konusu (seyahat) kısıtlamaları 26 Ocak’ta kaldırma gibi bir niyeti yok, aksine Kovid-19’un yayılmasını önlemek için uluslararası seyahat konusundaki halk sağlığı önlemlerini artırmayı planlıyoruz” açıklamasında bulundu. 

Haber Fora, AA

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap