Trump destekçilerinden eyalet meclisleri önünde silahlı gövde gösterisi

by Haber Fora

ABD’de başkan seçilen Joe Biden’ın yemin törenine az bir süre kala sağcı ve ırkçı gruplar eyalet meclisleri önünde eylem yaptı.

Kongre Binası’nda 6 Ocak’ta yaşanan ve en az 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan ayaklanmanın ardından başkent Washington DC ile 50 eyalette güvenlik birimleri 20 Ocak’ta yapılacak yemin töreni için teyakkuz durumuna geçilirken bazı eyaletlerin yönetim merkezleri silahlı göstericilerin eylemine sahne oldu.

USA Today’e göre Ohio’da içlerinden bazıları saldırı tüfeği ve diğer ateşli silahlar taşıyan yaklaşık 50 Donald Trump destekçisi, eyalet meclisine doğru “Ya Özgürlük Ya Ölüm” yazılı pankart eşliğinde yürüdü.

Yerel haber kuruluşu WBNS, bu grubun Siyahilerin Hayatı Önemlidir pankartı taşıyan eylemcilerin karşı gösterisiyle karşılaştığını aktardı.

The Detroit Free Press’e göre Michigan’da çeşitli sağcı ve milis görünümlü birkaç silahlı gösterici eyalet meclisi binası önünde toplandı. Gazete, gösteriye katılımın Ohio’dakinden az olduğunu ve herhangi bir şiddet olayının yaşanmadığını belirtti.

Teksas’taki eylemdeyse eyalet meclisi binası önünde yaklaşık 100 protestocu toplandı. Grup içinden bazılarının AR-15 tüfeği taşıdığı ifade edilirken, bu kişilerin ABD Kongre Binası’na yapılan baskını kınaması dikkat çekti.

Oregonian’ın haberine göre, Oregon eyaletinin başkenti Salem’de aşırı sağcı Boogaloo hareketiyle hatırlanan Hawaii desenli kıyafetler giyenlerin de aralarında olduğu bir grup adam, uzun namlulu silahlarla eyalet meclis binasının önünde bir araya geldi.
 

FBI, 6 Ocak’taki kanlı isyanının ardından geçen hafta eyalet başkentlerinde olası kargaşalara dair uyarılar yayımlamıştı.

Birkaç eyaletin başkentiyle Washington DC yetkilileri, Ulusal Muhafızları çarşamba günkü Biden’ın göreve başlamasından önceki günlerde güvenlik tedbirlerini artırmaya çağırmıştı.

20 Ocak’ta Biden’ın başkan olarak yemin edeceği Washington DC çevresinde devasa bir güvenlik kordonu oluşturulması bekleniyor.

Haber Fora, New York Post

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap