Trump, medyanın Dr. Fauci’ye paye vermesini çekemedi: “O benim için çalışıyor”

by Haber Fora

ABD’de koronavirüs pandemisini yönetmedeki rolü sebebiyle medyanın ilgisini hak ettiğine inanan Başkan Donald Trump, basında ülkenin en üst düzey bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Anthony Fauci hakkında çıkan olumlu haberlere sinirlendi.

Trump pazar günü paylaştığı tweet’te şu ifadeleri kullandı:

Dr. Fauci, Beyaz Saray’ın koronavirüs görev gücü üyesi olsa da pandemi süresince Trump’la sık sık kamuoyu önünde ihtilafa düşerken görülmüştü. ABD Başkanı seçilen Joe Biden ise çoktan Dr. Fauci’yi salgınla mücadelede görev alacak sağlık ekibinin üyelerinden biri olarak belirledi.

Dr. Fauci ile Trump arasındaki anlaşmazlıklar, Kovid-19’un yayılmasını kontrol altına almak için maske takılması gibi hususları da içeriyordu. Aslına bakılırsa Trump, 3 Kasım seçimleri öncesi Miami’deki bir seçim mitingi sırasında, kalabalığın slogan atarak talep etmesi üzerine seçim bittikten sonra Dr. Fauci’yi kovacağını bile ima etmişti.

Trump’ın çıkışı, epidemiyolog Fauci’nin yeni bir programda, ABD Başkanı’nın koronavirüs kaynaklı toplam can kaybının abartıldığı iddiasına itiraz etmesinin ardından geldi.

Başkan o sırada paylaştığı bir tweet’te şunları yazmıştı:

Dr. Fauci ise ABC News’e yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştu:

Salgında en büyük kaybın yaşandığı ABD’de pandeminin başından bu yana 2 milyon civarınca vaka ve 345 binin üzerinde ölüm kayıtlara geçti. ABD aşı uygulamasına çoktan başladı.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Haber Fora için çeviren: Kerim Çelik

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap