TTB’den Sağlık Bakanlığı’na çağrı: Ali Edizer’in görevden alınması yetmez, soruşturma açılmalı

by Haber Fora

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Gülhane Başhekim Yardımcılığı görevinden alınan Ali Edizer için, “Hekimlik uygulamalarının en temel etik ilkesi olan eşitlik ilkesini ihlal etmiş, cinsiyet eşitliğini reddetmiştir. Görevlerinin iptali yetmez, başka bir kamusal alanda görevlendirilmeleri de engellenmelidir” açıklamasını yaptı.
TTB’den yapılan yazılı açıklamada Sağlık Bakanlığı’na, Dr. Edizer hakkında, “soruşturma açılması” çağrısında bulunularak şöyle denildi:
“Sağlık Bakanlığı’nın Ali Edizer’in görevine derhal son vermesi yetmez. Bu kişinin medyaya yansıyan, yoğun bakım hastası için hekimlik etik kurallarına aykırı söylemlerinin kurullarımız tarafından değerlendirilecek olması ile birlikte, bir daha kamusal hizmetlerde görev alması bakanlık tarafından engellenmelidir. Aynı zamanda görevli olduğu süre içerisinde yerine getirdiği uygulamalar hakkında Medeni Kanun’u reddetme, eşitlik ilkesi ve cinsiyet eşitliğini ihlal eden uygulamalar açısından soruşturma açmalıdır”
“Kadın cinayetlerini teşvik eden bir kişi kamusal görevde bulunamaz”
TTB açıklamasında, toplumsal ilişkileri cinsiyetlerin eşitliğini kabul ederek kuran ve sürdüren Türkiye’de Dr. Edizer’in anlayışındaki bir insanın kamusal bir hizmet alanında çalışması ve yönetici olarak bulunmasının kabul edilemeyeceği vurgulanarak şu görüşlere yer verildi:
Erkeklere boşamayın demek boşanmak isteyen kadınların kocaları tarafından öldürülmesini meşrulaştırır. Kadın cinayetlerini teşvik eden bir kişi kamusal görevde bulunamaz.
Kadın erkek eşit haklı insanlar olarak çalıştığımız işyerlerinde cinsiyet ayrımcılığı artarak devam eder.
Çalıştığı SBÜ gibi pek çok hekimin uzmanlık eğitimi aldığı bir kurumda kadınların eğitim hakkının ayrımcılığa karşı güvence altında olması mümkün olamaz.
Kadını erkeğe tabi gören bir anlayış kadının sağlık hakkını önceleyen bir hekimlik mesleği icra edemez.
 
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap