Tuğrul Türkeş: Siyasi parti kapatmak, özünde doğru bir davranış değil

by Haber Fora

AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, Euronews’ten Dilek Gül’e ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik açılan kapatma davasına ilişkin konuşan Türkeş, siyasi parti kapatmanın özünde doğru bir davranış olmadığını kaydetti.

Dünyanın birçok ülkesinde parti kapatma kanunları olduğunu söyleyen Türkeş, şöyle devam etti:

“Başta HDP olmak üzere muhalefet partileri kapatma davası kararının Bahçeli’ye hediye olduğunu söyledi. Katılır mısınız?” sorusuna ise Türkeş şu yanıtı verdi:

“Kanunen bir suç varsa onun neticesine herkes katlanacak

Ömer Faruk Gergelioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Türkeş, ”Milletvekilliği dokunulmazlığı yeterince iyi ve doğru anlaşılmıyor. Yani bizim dokunulmazlığımız kürsüde istediğimizi rahatça savunalım dokunulmazlığıdır. Bu bize yüz kızartıcı suç işleme hakkını vermez, hırsızlık, ahlaksızlık hakkını vermez” diye konuştu.

Türkeş, söz konusu fezlekelerin içerine bakılması gerektiğini vurgulayarak, “Gergerlioğlu’nun durumuna bakmadım. Bir tweet ile alakalı olduğu söyleniyor. Bizim ülkede siyaset yaparken de çoğu zaman işin odağını kaçırırız. Hukuktur her şey. Kanunen bir suç varsa onun neticesine herkes katlanacak. Kanun yanlışsa Meclis’e getir, değiştir. Ama var olan kanunu yok sayamazsınız” ifadelerini kullandı.

Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap