TUİD Başkan Vekili Ali Bulut hayatını kaybetti

by Haber Fora
TUİD Başkan Vekili Ali Bulut hayatını kaybetti

Ukrayna’da uzun yıllardır tarımla uğraşan ve aynı zamanda Türk – Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkan Vekili olan Ali Bulut, koronavirüs sonucu hayatını kaybetti.

Ali Bulut’un vefat haberini TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan, sosyal medya üzerinden duyurdu.

Pehlivan, Linkedin hesabından, “Gerçek bir vatansever, hepimizde emeği olan, Türk tarım sektörünün yurtdışındaki sesi, Türkiye Ukrayna ekonomik ilişkilerine başta tarım sektörü eşsiz katkılar yapan, Ukrayna Türk iş dünyasının, hepimizin Ali Abisi, başkan vekilim, güzel insan Ali Bulut Hakk’a yürüdü. Başımız sağolsun” mesajı yayınladı.

ALİ BULUT KİMDİR?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Maden Mühendisliği bölümünden 1993 yılında mezun olan Ali Bulut, Türkiye’nin önde gelen şirket ve holdinglerinin Rusya ve Ukrayna’daki iştiraklarının yönetiminde yer almıştı.

2009 yılında Ukrayna’nın Kherson ve Zaporoje bölgelerinde devletten yaklaşık 40 bin dönüm arazi kiralayarak tarımsal üretim gerçekleştiren Ali Bulut, ağırlıklı olarak soya, ayçiçeği, kanola, hardal başta olmak üzere yağlı tohumlar ile buğday, arpa, mısır, kişniş, nohut, mercimek, sorgum gibi diğer tahıl ve bakliyat üretimi de gerçekleştiriyordu.

Ali Bulut, Ekim 2019 tarihindeki Türkiye ziyareti sırasında Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat’ın da konuğu olmuş ve Ukrayna tarımına dair ilginç bilgiler paylaşırken, Türk girişimcileri Ukrayda’da tarım yatırımına davet etmişti.

İrfan Donat – Bloomberg HT Tarım Editörü

idonat@bloomberght.com

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap