TÜİK işsizlik verilerini aylık açıklamayı planlıyor

by Haber Fora
TÜİK işsizlik verilerini aylık açıklamayı planlıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yatırımcıların güvenini artırmak için Mart ayından itibaren işsizlik verilerini üç aylık dönemler yerine aylık olarak açıklamaya hazırlanıyor.

Bloomberg’e konuşan Kaynaklar, kurumun ayrıca işgücü istatistiklerinin hesaplama yöntemini de güncelleyeceğini belirtti.

Kaynaklar, TÜİK’in yeni serileri ve 2014’e kadar geriye dönük aylık verileri ocak dönemina ait işgücü istatistiklerini açıklayacağı 10 Mart’ta yayınlayacağını aktardı.

İzinde olanların Uluslararası Çalışma Örgütü tavsiyelerine uyum gösterecek şekilde üç ayı aşkın süredir çalışmıyor olsalar dahi işsizlik istatistiklerine dahil edilmeyecekleri bilgisini veren kaynaklar, mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranının da manşet veri olarak öne çıkarılabileceğini ifade etti.

TÜİK, ILO standartlarına uyum göstermek için mart ayında verinin hesaplama yönteminde değişiklik yapılacağını teyit etti.

Söz konusu karar, TÜİK başkanlığına Muhammed Cahit Şirin’in yerine kurumun başkan yardımcılığı görevini yürüten Ahmet Kürşad Dosdoğru’nun vekaleten atanmasının ardından alındı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap