TÜİK’ten ‘Benim Enflasyonum’ uygulaması: İsteyen kendi enflasyonunu hesaplayabilecek

by Haber Fora

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) başkanlığına vekaleten atanan Ahmet Kürşad Dosdoğru, “Benim Enflasyonum” adlı bir uygulama başlatılacağını, bununla vatandaşların kendi enflasyonunu hesaplayabileceğini açıkladı

Dünya’dan Alaattin Aktaş’a konuşan Dosdoğru, TÜFE kapsamında herkesin kendi enflasyonu ölçebileceği bir veri seti oluşturmak üzere hazırlık yapıldığını, dileyenlerin kendi tüketimine ilişkin kalemlerden enflasyonunu hesaplayabileceğini ifade etti.

Enflasyonun en çok eleştiri alan veri olduğunu bildiklerini belirten Dosdoğru, bu kapsamda oluşturulan kurullarla ilgili şöyle konuştu: 

Dosdoğru, fiyat ve işgücü dışında zaman içinde başka alanlarda da danışma kurulları oluşturmayı düşündüklerini ve ilk aşamada bunların GSYH ve demografi alanlarında olabileceğini ifade etti.

TÜİK’e yönelik eleştiriler

Ahmet Kürşad Dosdoğru pazartesi alınan bir kararla TÜİK’in başına getirlmişti. Dosdoğru kurumda başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu.

TÜİK, açıkladığı verilerin gerçekleri yansıtmadığı gerekçesiyle eleştirilerin hedefinde yer alıyor. Söz konusu eleştirilere karşı TÜİK bünyesinde enflasyon ve işsizlik verilerine yönelik danışma kurulları oluşturulmuştu.

 

Dünya, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap