Türk futbolunu medya mı yönetiyor, kulüp başkanları medyadan ne kadar etkileniyor?

by Haber Fora

Süper Lig’in 27. haftasında oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe maçının ardından sarı-lacivertli kulübün başkanı Ali Koç’un yazılı ve sosyal medyanın kulüpler üzerindeki etkisiyle ilgili sözleri, tartışma konusu oldu.

Başkan Koç, maçın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen haftalarda alınan kötü sonuçların ardından sıkça eleştirilen teknik direktör Erol Bulut’a sahip çıkarak, şu ifadeleri kullandı:

Koç’un sözleri, geçmişte kulüplerde yapılan değişimleri akıllara getirdi.

Geçen sezona Phillip Cocu yönetiminde başlayan sarı-lacivertli ekipte alınan kötü sonuçların ardından sosyal medyada Ersun Yanal ve Aykut Kocaman isimleri telaffuz edilmişti.

Her ne kadar değişim ihtiyacı gerekli olsa da Cocu’nun gönderilişinin ardından Yanal’ın takımın başına getirilmesi, taraftarların sosyal medyada kopardığı fırtınaya bağlandı.

Benzer iddialar Galatasaray için de gündeme geldi.

2018’de takımdan ayrılan Bafetimbi Gomis’in ardından her transfer dönemine damga vuran santrafor konusu, yazılı, görsel ve sosyal medyada en çok dile getirilenlerin başında geliyordu.

Gomis’in boşluğunu aradan geçen sürede Mustafa Muhammed ile doldurmayı başaran Galatasaray’da Fransız futbolcu sonrası yapılan forvet transferleri ve harcanan paralar dikkat çekti.

Ali Koç’un açıklamalarıyla akıllara gelen “Türk futbolunu medya mı yönetiyor” sorusunu, Türk spor basınının duayen isimleri Attila Gökçe ve Güven Taner, için yorumladı.

 

Attila Gökçe: Gazeteciler önerir, yol gösterir, ağır şekilde eleştirir ama taraf olamaz 

Spor yazarı Gökçe, “Yazılı basında çalışan, radyolarda meslek olarak bu işi icra eden, televizyonlarda yorum ve sunuculuk yapan, haber ve röportaj hazırlayanlar yani profesyonel gazeteciler konvansiyonel medyayı temsil eder” diyerek, şunları kaydetti:

Kulüp yöneticileri, başkanlar ve teknik direktörleri rahatsız eden ikinci konunun “sosyal medya” olduğunu belirten Gökçe, şöyle konuştu:

“Tribünleri dolduramayan taraftarların sosyal medyada varlık gösterdiğine inanıyorlar”

Ali Koç, Mustafa Cengiz, Ahmet Nur Çebi, Ahmet Ağaoğlu gibi isimlerin hem iş hayatlarında hem de özel yaşamlarında toplumda her insanın kıskanarak baktığı statülere sahip insanlar olduklarını belirten Gökçe, şu değerlendirmeyi yaptı:

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un şikayetinin burada haklı olduğunu söyleyen Gökçe, “Ama Ali Koç da dahil hepsi de sosyal medyanın etkisi altında kalıyorlar. Hangi yönden kaldıkları tartışılır. Mesela eski dönemlerde Galatasaray’ın sosyal medya rüzgarına kendisini çok kaptırdığını biliyoruz” şeklinde görüş belirtti.

“Taraftar bu konuda kendisini görevli, nöbetçi, müfettiş ya da yargıç yerine koyuyor”

Türkiye’de son dönemlerde sosyal medyanın da sıkça kullanılmasıyla taraftar tepkileri yoğun şekilde görülmeye başlandı.

Hemen hemen her maç öncesi ve sonrası, hakem atamalarının duyurulmasıyla tüm taraflardan tepki gösteriliyor ve sosyal medyada fırtına kopartılıyor.

Gökçe, ortaya çıkan bu durumu şu sözlerle açıkladı:

 

Güven Taner: Sosyal medya dediğiniz, toplumun sesidir bir bakıma, bazen o sese de kulak vermek gerekir

“Sosyal medya ve medya kulüp yöneticilerini ne derece etkileyebilir” sorusunu yönelttiğim spor medyasının duayen isimlerinden Güven Taner, şu cevabı verdi: 

Geçtiğimiz dönemlerde sık sık dile getirilen ve sosyal medya baskısıyla yapıldığı iddia edilen Cocu-Ersun Yanal değişimi ile Galatasaray’ın Diagne transferini de sordum Taner’e.

Eğer o transferler gerçekten sosyal medya etkisi ile yapıldı ise, sosyal medyanın yöneticiler üzerinde etkisi vardır” diyen Taner, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sosyal medyanın toplumun bir bölümünün anlayışını yansıttığını dile getiren Taner, şu değerlendirmeyi yaptı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap