Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’ten ortak açıklama: Hükümet ve işveren asgari ücret tekliflerini paylaşmalı

by Haber Fora

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi sürecini dirsek teması halinde yürüten Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu dün Türk-İş’in ev sahipliğinde bir araya geldi.

Üç genel başkan, toplantıda görüşmelerde gelinen aşamayı değerlendirirken, talep ve görüşlerini de konuştu.
Toplantının ardından Atalay, Arslan ve Çerkezoğlu imzasıyla ortak yazılı açıklama yapıldı.

“Asgari ücret kesintisiz işçinin eline geçmeli”

Açıklamada, işçilere aileleriyle yeterli yaşam şartlarını sağlayacak seviyede bir ücretin her zamankinden daha önemli hale geldiği belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Hükümet ve işveren, tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalı”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda hükümetin tutumunun belirleyici olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

İşveren ve hükümet henüz teklifte bulunmadı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugüne kadar yapılan 3 toplantısında işveren keismi ve hükümet henüz asgari ücret teklifinde bulunmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise asgari ücrete ilişkin “Gönlünüzden geçen rakam nedir?” sorusuna, “Belli bir yere gelsin ondan sonra cevap vereceğiz” yanıtını vermişti

Asgari ücrette kim ne söyledi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bekar bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını açıkladı.

DİSK 2021 yılı asgari ücreti için talebini net 3 bin 800 lira olarak açıkladı. Tük İş ve Hak İş ise şu ana kadar rakam önermezken, Türk İş işverenin teklifte bulunmasını ve kendilerinin bu rakamı değerlendirmelerini istiyor.

AA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap