Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği: Aşıda kanser hastalarına öncelik verilsin

by Haber Fora

 Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Yavuz Anacak, kanser hastalarının Kovid-19 için en yüksek risk grubunda olduğunu belirterek, kanser hastalarına aşılama takviminde öncelik verilmesini istedi.

Prof. Dr. Anacak, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, her yıl dünyada 18 milyon kişiye kanser tanısı konulduğunu ve 10 milyona yakın kişinin kanser nedeniyle yaşamını kaybettiğini ifade etti.

Kanserin tüm ölüm nedenleri arasında kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümlerin ardından ikinci sırada yer aldığına değinen Anacak, “Bir zamanlar zengin ülkelerin hastalığı olarak bilinen kanser artık tüm dünya ülkeleri için önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Dünyadaki kanserlerin yüzde 70’i gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkmakta ve sağlık sistemlerindeki yetersizlikler ve sosyoekonomik nedenlerle kanserden ölümlerin çok büyük çoğunluğu da bu ülkelerde görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kanserin neden olduğu hastalık ve ölümlerin yanı sıra dünya ekonomisine önemli bir maliyet yüklediğini vurgulayan Anacak, açıklamasında şunları kaydetti:

Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 210 bin kişiye kanser tanısı konulduğunu ve ortalama 116 bin kişinin de kanser nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten Anacak, sigara, alkol kullanımı, çevresel kirleticiler, beslenme gibi faktörlerin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kansere yol açan önemli nedenler olduğuna işaret etti.

“Kanser hastalarında Kovid-19’a bağlı ölüm oranları diğer tüm gruplardan daha yüksektir”

Bu yıl Dünya Kanser Günü’nün Kovid-19 pandemisinin gölgesinde geçirildiğini hatırlatan Anacak, Kovid-19’un kanser hastalarını toplumun diğer kesimlerinden daha fazla etkilediğinin de altını çizdi.

Tanıya yönelik girişimsel işlemler, tedavi için cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi uygulamaları sırasında sağlık personeli ve diğer hastalar ile yakın temasın kanser hastalarını Kovid-19 enfeksiyonuna karşı riskli hale getirdiğini vurgulayan Anacak, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap