Turkcell’in 2020 net kârı tahminleri aştı

by Haber Fora
Turkcell'in 2020 net kârı tahminleri aştı

Turkcell, 2020 yılında 4.24 milyar TL net kâr elde etti. Tahminler 3.99 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

Kurumun 2020 yılındaki satışları da 29.1 milyar TL ile 28.84 milyar TL’lik tahminin üzerinde gerçekleşti.

2019 yılı son çeyreğine ait finansal sonuçların ait yapılan açıklamada, “Grup gelirleri, Turkcell Türkiye’nin güçlü performansı sayesinde %18 yükselirken FAVÖK %18 arttı, FAVÖK marjı %41,2 olarak gerçekleşti; FVÖK %19 artarken, FVÖK marjı %20,4 oldu. Grup net karı, lifecell tarafından kaydedilen ertelenmiş vergi gelirinden olumlu etkilenerek 1.302 milyon TL oldu; bu etki ve diğer bir defaya mahsus etkiler hariç tutulduğunda 1 milyar TL net kâr performansı gerçekleşti” ifadelerine yer verildi.

2020 yılına ait finansal sonuçlarla ilgili Turkcell tarafından KAP’a yapılan açıklamada ise “Kurumsal projeler ve dijital kanallar üzerinden yapılan cihaz satışlarının etkisiyle %17 artan Turkcell Türkiye’nin gelirleri sayesinde, Grup gelirlerinin %16 artış gösterdiği belirtildi.

Açıklamada, “FAVÖK %18 artarken, FAVÖK marjı 0,7 puan artışla %42,2 olarak gerçekleşti, FVÖK %17 artarken, FVÖK marjı %21,6 oldu.Net kar lifecell tarafından kaydedilen 689 milyon TL ertelenmiş vergi gelirinden olumlu etkilenerek %31 arttı; bu etki ve diğer bir defaya mahsus etkiler hariç tutulduğunda net kar %39 artış gösterdi.

812 milyon TL temettü ödemesi gerçekleştirildi. Döviz kurlarındaki dalgalanmalara rağmen, borçluluk oranı 0,8x seviyesine düştü; yıl sonu itibarıyla 132 milyon ABD doları tutarında net döviz fazlası pozisyonu bulunmakta ve 3,4 milyar TL’lik serbest nakit akışı yaratıldı” ifadelerine yer verildi.

Turkcell açıklamasında operasyonel bazda da bilgiler verildi.

Buna göre, “Turkcell Türkiye abone bazı yıllık net 1,1 milyon müşteri kazanımı ile genişledi; 1,6 milyon mobil faturalı net abone kazanımı oldu. Superbox5 aboneleri net 268 bin yıllık müşteri kazanımı ile 591 bine yükseldi. Mobil ARPU6 büyümesi, temel olarak daha geniş faturalı abone bazı ve artan veri kullanımı sayesinde %15,0 arttı Bireysel fiber ARPU yıllık %9,2 artış gösterdi
o 2021 beklentilerimiz7; gelir büyümesi hedefimiz %14-16, FAVÖK hedefimiz yaklaşık 14 milyar TL ve operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranı 8 hedefimiz ise yaklaşık %20 şeklindedir” denildi.

Turkcell Gebel Müdürü Murat Erkan ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Doğru oyun planı ve stratejimizle 2020 yılını başarıyla noktaladık

Geride bıraktığımız 2020 yılı, dünya tarihinde COVID-19 salgını ile hatırlanacak. Salgın, tüm dünyada ekonomik ve sosyal açıdan önemli değişikliklere yol açarak gündelik hayatın ve iş yapma biçimlerinin dönüşmesine neden oldu. Sosyal mesafe, uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim gibi kavramlarla tanışırken dijitalleşme, bireysel hayatlarımızda ve kurumsal dünyada benzeri görülmemiş bir hızla yer etti. Bu dönem, dijital dönüşüm sürecinde hızlı ve başarılı yol almanın en önemli unsurlarından birinin güçlü telekomünikasyon altyapısı olduğunu gösterdi. Bizler de teknolojik altyapımızı, bilgi birikimimizi ve yetkinliklerimizi müşterilerimize kesintisiz ve kaliteli bir iletişim deneyimi sağlamak için seferber ettik. Yıllardır altyapımıza istikrarlı şekilde yatırım yapmanın ve dijitalleşme stratejisini benimsemenin önemini bu yıl çok daha güçlü hissettik.

Güçlü sonuçlarımızla yatırımcılarımıza kazandırmaya devam ettik

2020 yılında Türkiye ve operasyonlarımızın olduğu diğer ülkeleri de etkileyen salgına bağlı küresel ekonomik ve politik gelişmelere rağmen dijitale odaklı stratejimiz ve sağlam iş modelimiz sayesinde güçlü operasyonel ve finansal sonuçlara imza attık. Konsolide gelirler yıllık bazda %15,8 artarak 29,1 milyar TL’ye ulaştı. Konsolide FAVÖK1 %17,7 artışla 12,3 milyar TL’ye yükselirken, FAVÖK marjı %42,2 olarak gerçekleşti. FVÖK marjımız2 ise %21,6 oldu. Bir defaya mahsus etkiler hariç bırakıldığında net kâr bir önceki yıla göre %39 oranında güçlü artışla 4 milyar TL oldu. Yatırım ihtiyaçlarını etkin yöneterek operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranını %18,5 olarak sonuçlandırdık. Büyüme ve karlılık bakımından hedeflerimizin üzerinde gerçekleşen bu sonuçların yanı sıra, 2020 yılında, etkin bilanço yönetimi ve nakit yaratma gücümüz sayesinde hissedarlarımıza mevzuat düzenlemelerinin izin verdiği en yüksek orana karşılık gelen 812 milyon TL temettü dağıttık.

Bu yıl 1 milyon müşteri kazanımı hedefimizi aştık; faturalı mobil müşteri kazanımında net 1,6 milyonla son 11 yılın rekorunu kırdık

Başta hareket kısıtlaması olmak üzere salgının etkilerinin derinden hissedildiği bir yılda, müşteri odaklı stratejimiz, yenilikçi ve kapsamlı tekliflerimiz, dijital kanallarla güçlenen geniş satış ağımız ve akıllı yönetilen güçlü altyapımız sayesinde net 1,1 milyon abone kazandık; bu doğrultudaki hedefimizi zorlu koşullara rağmen gerçekleştirdik.
Faturalı mobil abone bazımız net 1,6 milyon kazanım ile son 11 yılın rekor seviyesinde genişlerken, faturalı mobil abonelerimizin toplam mobil abonelerimize oranı %66’ya ulaştı. Mobil bileşik ARPU3, genişleyen faturalı abone bazı, artan data ve dijital servis kullanımı ve üst paketlere geçiş etkisi ile yıllık bazda %15,0 artarak 49,1 TL oldu.
Müşterilerimizin evde daha fazla zaman geçirdiği 2020 yılında sabit genişbant tekliflerimize artan talebin gücüyle net 180 bin fiber abonesi kazandık. Aynı zamanda, bireysel fiber ARPU %9,2 artarak 70,9 TL oldu. Mobil şebeke üzerinden fiber hızında kesintisiz ev interneti hizmeti sunduğumuz ürünümüz Superbox, en başarılı ürünlerimizden biri oldu. Superbox abone sayısı, hızlanan talep ile net 268 bin artarak 591 bine ulaştı. Ayrıca, bu yıl net 152 bin IPTV abonesi kazandık ve toplamda 871 bine ulaştık.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap