Türkiye Bankalar Birliği Başkanı: Her şeyi bankacılık sisteminden beklememeliyiz; Sermaye piyasalarının payı ne ülkede?

by Haber Fora

Bankacılık sektörünün liderleri, bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde bir araya geldi. 

Zirve’nin son gününde gerçekleşen “Bankacılık: Gelecek Nasıl Olacak?” başlıklı panelin konuşmacıları, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Citibank Türkiye Genel Müdürü Emre Karter, Akbank CEO’su Hakan Binbaşgil, Odeabank CEO’su Mert Öncü, Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ ve TEB CEO’su Ümit Leblebici’ydi. 

Söze Türk bankacılık sisteminin bilanço büyüklüğünün 6 trilyon lirayı geçtiğini söyleyerek başlayan TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın’ın aktardığına göre bilançoda menkul kıymetlerin payı yüzde 17, kredilerin payı ise yüzde 60 civarında. 

Hâlihazırda yüzde 4 seviyesinde olan sorunlu kredilerin oranının salgın etkisiyle yüzde 5’e çıkabileceğini söyleyen Aydın, “Türkiye’de sorunlu kredilerin yüzde 72-75’ine sektör karşılık ayırmış durumda. Bu çok önemli bir karşılık rakamı. Ayrıca ikinci grup diye adlandırdığımız yakın izlemedeki kredilere de çok ciddi biçimde karşılık ayırmış durumdayız” dedi. 

2010-2011’li yıllarda Türk bankacılık sisteminin öz kaynaklarının dolar cinsinden karşılığı 100 milyar dolar olduğunu hatırlatan Hüseyin Aydın, “Bugün 80 milyar dolardır. Daha fazla yorum yapmayacağım, bunları büyütmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 

Salgın sürecinde sektördeki tüm bankaların üzerine düşeni yapmaya çalıştığını ancak kamu bankalarının özel bankaların bir adım önüne geçtiğini söyleyen Aydın, bankaların ne kadar özkaynağı, ne kadar gücü varsa o kadar katkıda bulunabileceğini aktardı. 

TBB Başkanı, “Reel sektöre, bireylere ve kamuya en çok desteği bizim vermemiz gerekirdi, bu eşyanın tabiatına uygun bir durumdu. Hepimiz aynı hedef için gayret gösteriyoruz” dedi. 

Aydın, “30 küsur yıldır bu işi yapıyorum, 18 yıldır da bu görevdeyim. Her sene ‘En kötüyü geride bıraktık’ diyoruz. Başımıza bir sürü şey geliyor. Elbette hayatın içinde ölmek de var doğmak da. En kötüyü geçtiğimizi düşünüyoruz” dedi ve ekledi: 
 

Bankacılık sektörünün çok kazandığına dair eleştirilere de yanıt veren Hüseyin Aydın, “Bu ortamda sadece bizim güçlü olmamız yetmiyor. Firmaların da dayanıklı olması gerekiyor. Firmalar yoksa biz yokuz, biz yoksak firmalar da olmuyor. Kendi ulusal para cinsimizden tasarrufları artıracak bir yöntem bulmalıyız” dedi. 

“Her şeyi bankacılık sisteminden beklememeliyiz” ifadesini kullanan Ziraat Bankası Genel Müdürü sözlerine şöyle devam etti: 

“Sermaye piyasaları gelişmeden çok problem yaşarız” 

Panelde söz alan TEB CEO’su Ümit Leblebici’ydi.

Leblebici de Hüseyin Aydın’ın açıklamalarına paralel olarak sermaye piyasaları gelişmeden çok problem yaşanacağını söyledi. 

Ümit Leblebici, destek için bankaların finansman gücüne ihtiyaç olduğunu ancak sermaye yatırımı yapacak insanların da firmaların hissesini alacak kişilerin de gerekli olduğunu aktardı. 
 

Dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Tesla örneğini veren TEB CEO’su, “Tesla’nın son 5-10 yıldaki bilançosu parlak değil. Hatta zararda. Ancak yatırımcı, Tesla’nın yaptığı işin ileride verimli olacağını düşündüğü sürece sermaye piyasası bu tür girişimleri destekliyor. Bunun önemine inanalım” dedi. 

Leblebici, “Sermaye piyasası olmadan bu işin yalnızca yüzde 60’ı var. Öyle bir dönem gelecek ki yüzde 60, yüzde 40’a düşüp bu işi sermaye piyasaları taşımalı. O fikirleri destekleyecek insanlar yatırım yapmalı. Evet biz melek yatırımcıları koyduk ama bu ortamı büyütmemiz lazım” değerlendirmesinde bulundu. 
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap