Türkiye Ermenileri Patrikliği: İnsan Hakları Eylem Planı’na yönelik umut ve inancımız tamdır

by Haber Fora

Türkiye Ermenileri Patrikliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “İnsan Hakları Eylem Planı” ile ilgili bir değerlendirme yayımladı.

“Patriklik  Sekreteryası” imzasıyla yayınlanan değerlendirmede atılması planan adımların azınlık toplumlarının yıllardır çözülmeye sorunlarına çözüm getireceği yönündeki umut ve beklenti dile getirildi. 

Açıklamada Patrikhane’nin  tüzel kişiliği, vakıfların yönetim kurulu seçimleri ve nefret söylemi konularında çözüm vaadeden adımların sevindirici olduğu belirtildi, vakıf seçimleri ile ilgili adımın zaman kaybetmeden fiiliyata geçirilmesi beklentisi ifade edildi. 

Açıklamada şunları kaydedildi:

Eylem planında “azınlıklar” ile ilgili reform maddeleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 Mart’ta açıkladığı reform paketinde, Türkiye’deki azınlıkların hak ve özgürlüklerini genişletmeye yönelik maddeler de yer alıyordu.

Söz konusu maddelerde, hangi dine mensup olursa olsun kamu ve özel sektör çalışanları ile öğrencilerin kendi dini bayramlarında izinli sayılmaları bulunuyor.

Erdoğan açıklamasında, Gayrimüslim cemaat vakıfları yönetim kurullarının oluşturulması ve seçimine ilişkin Vakıflar Yönetmeliği’nde de düzenleme yapılacağını bildirmişti.

Haber Fora,  Agos

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap