Türkiye İnsan Hakları Kurumu Başkanı Arslan: İstanbul Sözleşmesinin feshiyle milletin iradesi yerine getirildi

by Haber Fora

Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan, “İstanbul Sözleşmesi”nin feshedilmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın millet iradesini yerine getirdiğini belirterek, “Kabulü esnasında sözleşme, yeterince tartışılmadan ve sorunlu alanların farkında olmadan kabul edilmiştir” dedi.

Arslan, TİHEK tarafından 18-24 Mart Yaşlılar Haftası nedeniyle düzenlenen “Yaşlı Hakları Forumu”nda konuştu.

“Sorunlu alanların farkında olunmadan kabul edilmişti”

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden ayrılmasını değerlendiren Arslan, “Bu konuda Cumhurbaşkanımız millet iradesini çiğnememiş, tam aksine milletin iradesini yerine getirmiştir. Zira, kabulü esnasında sözleşme yeterince tartışılmadan ve sorunlu alanların farkında olunmadan kabul edilmiştir” dedi.

Bu hususun birçok milletvekili tarafından kendisine ifade edildiğini söyleyen Arslan, “TİHEK Kanunu’nun meclis görüşmeleri sırasında İstanbul Sözleşmesinde var olan ‘Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği’ bir nefret ve ayrımcılık temeli olarak teklif edilmişse de TBMM tarafından kabul edilmemiştir. Millet iradesince hukuken reddedilmiştir. Bu ise esasen o tarihte İstanbul Sözleşmesinin ilgili düzenlemelerinin Meclis tarafından reddedildiği anlamına gelmektedir. Cumhurbaşkanımızın kararı bu yönüyle yapılan hatanın düzeltilmesinden, meclis ve millet iradesinin gereğinin yerine getirilmesinden ibarettir” şeklinde konuştu.

“İslam’da kadın ve erkek bir bütünün iki eşit parçasıdır”

Ailenin önemini vurgulayan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Abdurrahman Haçkalı da yaptığı konuşmada,”Hayatın en güçlü çağında ve en güçlü gördüğümüz insanların dahi başlarını sokacak bir yuvaya, yaslanacak bir omuza ihtiyacı vardır. Bunun için İslam’da kadın erkek bir bütünün iki eşit parçasıdır. Ne Allah katında ne kanun durumunda aralarında bir farklılık yoktur. Fiziken ya da biyolojik olarak yaşadığımız farklılıklar, hayatın devamı, Cenabıhakk’ın bu hayattan kastettiği hikmetlerin ortaya çıkması için vermiş olduğu farklılıklardan ibarettir” dedi. 

“İnsan Hakları Alanında İş Birliği Protokolü” imzalandı

Konuşmaların ardından TİHEK ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi arasındaki “İnsan Hakları Alanında İş Birliği Protokolü” TİHEK Başkanı Arslan ile Rektör Yardımcısı Kurtoğlu tarafından imzalandı.

AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap