Türkiye Varlık Fonu denetim raporundaki “gizli” ibaresi Meclis’te tartışma çıkardı: İYİ Parti grubu toplantıyı terk etti

by Haber Fora

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında, “Türkiye Varlık Fonu Yönetim Anonim Şirketi ile Türkiye Varlık Fonu’nun 2019 Yılı Mali Tabloları ve Faaliyetleriyle İlgili Denetim Raporlarının Sunulduğuna Dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresini” görüşmek üzere toplandı.

AA’nın haberine göre, Türkiye Varlık Fonu’nu denetim raporunun “gizli” ibaresiyle gönderilmesi görüşmelerde tartışma yarattı.

CHP, İYİ Parti ve HDP’den tepki

Söz konusu raporun “gizli” ibaresiyle gelmesiyle ilgili söz alan İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Bunun nedenini anlamadık. Rapordaki bir kısım bilgileri paylaştığımızda suç işlemiş olacak mıyız olmayacak mıyız bilmiyoruz. Burada bir karartma var, denetimin bir karartması var. Gizlilik ibaresi kaldırıldıktan sonra ancak bu görüşülebilir” dedi. 

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ise rapora Devlet Denetleme Kurulunca gizli damgasının vurulmasının geçerliliğinin olmadığını, bu denetimi yapmanın TBMM’nin hakkı olduğunu söyledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da raporun “Gizli” ibaresi bulunan ön sayfasını Twitter’daki hesabından paylaştığını, şu ana kadar hakkında bir fezlekenin hazırlanmadığını ifade ederek, “Ben bunun içeriğini paylaşsam suç işlemiş olur muyum bunu bilmemiz gerekir. Şeffaflık ilkesi olan bir kamu kurumunun gizli ibareli bir denetim raporu olamaz.” diye konuştu. 

Paylan, gazetecilerin bu raporun içeriğini yazması durumunda suç işleyip işlemeyeceklerini de sordu. Tartışmanın uzaması üzerine Paylan, raporu bir gazeteciye verdi. 

AK Parti: Rutin bir işlem

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ise gizlilik damgası vurulmasının rutin bir işlem olduğunu, Meclis’te görüşüleceklerden nelerin gizli olup olmayacağının İçtüzük ve diğer yasal mevzuatla belirlendiğini söyledi. Öztürk, gizlilik kararı alınmadıkça bu raporun gizli olmadığı kanaati taşıdığını dile getirdi.

MHP: Raporun gizlilik arz edecek bir boyutu yok

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da Varlık Fonu’na ilişkin kanunda gizlilik öngören bir düzenleme bulunmadığını anlatarak, “Devlet Denetleme Kurulu hangi gerekçeyle buna “gizli” mührünün basılmasını öngördü, bunu bilmiyorum. Raporun gizlilik arz edecek bir boyutu yok” dedi. 

Komisyon Başkanı Yılmaz: Tartışılması gerek

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, gizli bir rapor olup olmadığı konusunun tartışılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

İYİ Parti grubu toplantıyı terketti

İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ise rapor üzerinde konuşanların ileride yargılanabileceğini belirterek, “gizli” ibaresinin mutlaka kaldırılmasını istedi.  İYİ Parti’li Usta da “Bütün bu tartışmalardan sonra hala bir şüphe olduğu için mahkemenin gölgesinde bir tartışma, müzakere yapmak istemiyorum. İYİ Parti Grubu olarak toplantıyı terk ediyoruz” dedi. 

Tartışmanın ardından raporun görüşülmesine geçildi.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap