Twitter CEO’su Jack Dorsey, kripto parayı desteklemek için Bitcoin düğümü geliştirdi

by Haber Fora

Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, kripto paranın ardındaki ağı desteklemek için bir Bitcoin ağ düğümü geliştirdi.

Dorsey, geçen yılda değerinde büyük artışlar gören ve gelişmekte olan kripto paraya desteğini açıklayan, kamuoyunda iyi tanınan bir dizi figür arasında yerini aldı.

Bitcoin’in fiyatı geçen martta 5 bin doların (yaklaşık 35 bin 275 TL) altındayken istirarlı bir tırmanışla bugün 38 bin dolara (yaklaşık 268 bin TL) yükseldi.

Değerdeki artışı sürdüren şey, koronavirüs pandemisinin getirdiği ekonomik belirsizlik içinde portföylerini çeşitlendirmeyi hedefleyen kurumsal yatırımcıların artan ilgisi oldu.

Elon Musk gibi figürlerden gelen destekler de piyasada ani hareketlenmelere katkıda bulundu. SpaceX ve Tesla’nın patronu geçenlerde Twitter hesabının kişisel bilgiler bölümüne tek bir kelime yazmıştı: “Bitcoin.”

Clubhouse uygulamasında yakın zamanda düzenlenen bir soru-cevap oturumunda Musk ayrıca Bitcoin’e ilgisini ve Bitcoin’e dair olumlu beklentilerini dile getirmişti.

“Mevcut durumda Bitcoin’in iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Bir Bitcoin destekçisiyim” demişti.

Çevrimiçi ödeme platformu Square’in de başında bulunan Dorsey’nin bir Bitcoin düğümü çıkarma kararı kripto paraya daha somut destek sunuyor, zira düğüm ağ üzerinden yapılan işlemlerin tasdiki için gereken dijital altyapıyı oluşturuyor.

Dorsey, düğümün çalıştığı sırada aldığı ekran görüntüsünü “#bitcoin işletiyor” açıklamasıyla paylaşarak haberi Twitter’dan verdi.
 

Bitcoin fiyatlarının düşüşte olduğu 2019’da Dorsey, pazarda büyük bir geriye dönüş beklentisiyle her hafta Bitcoin’e binlerce dolar harcadığını açıklamıştı.

O zaman Bitcoin’in değeri bugünkünün 10’da 1’iydi.

Tales from the Crypt adlı podcast’e katılan Dorsey, “Gelecek 10 yılda devasa bir ivmelenme olacağını düşünüyorum” demiş, Bitcoin topluluğunu daha iyi desteklemek için yollar aradığını eklemişti.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Haber Fora için çeviren: Şafak Küçüksezer

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap