Twitter, sosyalistlerin kontrolündeki Venezuela Meclisi’nin hesabını askıya aldı

by Haber Fora

Twitter, Venezuela’da sosyalistlerin kontrolündeki yeni Ulusal Meclis’in hesabını askıya aldı.

Şirket, @LaNuevaAsamblea hesabının Twitter kurallarının ihlali nedeniyle kapatıldığını bildirdi ancak ayrıntı vermedi. Twitter, geçen sene de Venezuela hükümetine ve orduya ait bazı hesapları askıya almıştı.

Twitter ve Facebook gibi sosyal medya şirketlerinin ABD Kongresi’ndeki baskın sonrasında Başkan Donald Trump’ın kişisel hesaplarını kapatması, ifade özgürlüğüyle ilgili eleştirilere yol açmıştı.

Sosyalistler parlamento seçimlerini kazanmıştı

Venezuela’da 6 Aralık’ta düzenlenen parlamento seçimlerini sosyalist Büyük Vatansever Kutup (Gran Polo Patriotico) ittifakı kazanmıştı. ABD ve Latin Amerika’daki bazı sağcı hükümetler, muhalefetin çoğunlukla boykot ettiği seçimlerde hile yapıldığını savunarak sonucu tanımayacaklarını açıklamıştı.

Venezuela’daki sağcı muhalefet, 2018’de Nicolas Maduro’nun yeniden seçildiği devlet başkanlığı seçiminin sonucunu tanımayı reddetmişti. Eski Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, geçen yıl hükümet karşıtı gösteriler sırasında kendisini “geçici devlet başkanı” ilan etmiş, ABD ve bazı Batılı ülkelerin desteğini almıştı.

Haber Fora, Sputnik International, Reuters

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap