Üç bin 500 yıllık papirüste dünyanın en eski mumyalama kılavuzu ortaya çıkarıldı

by Haber Fora

Tıpla ilgili 3 bin 500 yıllık papirüste keşfedilen bir kılavuzu inceleyen Mısırolog Sofie Schiodt, mumyalama sürecine ilişkin hazırlanan bir metni ortaya çıkardı. Uzmanlar, mumyalamayla ilgili şu ana kadar bulunan eski kılavuzun bu olduğunu düşünüyor.

Antik Mısır’da ölen kişileri mumyalama kutsal bir sanat olarak kabul edilirken çok az sayıdaki kişi bu sürece dair bilgiye sahip olduğu düşünülüyor.

Bilim insanları bu kişilerin bilgileri birbirine sözlü şekilde aktardığına inanıyor. Bu yüzden mumyalamayla ilgili yazılı eserlerin çok az olduğu belirtiliyor. Zira söz konusu kılavuza kadar bu sürece ilişkini sadece iki metin tespit edilmişti.

EurekAlert’ün aktardığına göre uzmanlar, 6 metre uzunluğundaki papirüsün millattan önce 1450 yılına ait olduğunu tespit etti. Bu da onun bilinen diğer mumyalama metinlerinden bin yıldan daha uzun süre önce yazıldığını gösteriyor.

“Bu papirüste bulduğumuz mumyalama tekniklerinin açıklamaları diğer iki kılavuzda yer almıyor. Bu açıklamalar son derece ayrıntılı” diyen Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nden Schiodt, metnin okuyanlara süreci hatırlatmak üzere yazıldığını söyledi. Yani metni okuyan kişilerin bu konuda uzman olması gerekiyor.

Schiodt, sürece dair vücudun natronla (sodyum karbonat) kurutulması gibi bazı basit maddeler metne dahil edilmediğini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti:

Bu prosedür daha önce bilinmezken kılavuzla aynı döneme denk gelen bazı mumyalar daha önce incelenmişti. Schidot’a göre bu mumyalar, kılavuzda anlatılanlarla eşleşiyor.

 

Kılavuz, mumyalama yapan kişilerin 4 günlük süreçler halinde çalıştığını da gösterdi. 4 günün sonundaysa ölen kişinin bedensel bütünlüğünün eski haline getirilme sürecini kutlamak için bir ritüel gerçekleştirildi. Schiodt, mumyalama yapan kişilerin çalışmadıkları zaman böceklerle leş yiyen hayvanları vücuttan uzak tutmak için bedeni bezle ve aromatiklere bulanmış samanla kapladığını ekledi.

Söz konusu metin Fransa’nın başkenti Paris’teki Louvre Müzesi ve Kopenhag Üniversitesi’ndeki Carlsberg Papirüs Koleksiyonu’na ait olduğu için Louvre-Carlsberg Papirüsü deniliyor. Büyük bölümü bitkisel ilaçlar ve cilt hastalıklarıyla ilgili papirüsün bazı kısımları hala kayıp.

Haber Fora, EurekAlert

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap