Uganda’daki ulusal parkta 6 aslan parçalanmış halde bulundu

by Haber Fora

Uganda’nın Queen Elizabeth Ulusal Parkı’nda zehirlendiklerinden şüphelenilen 6 aslan ölü ve parçalanmış halde bulundu.

Uganda Yaban Hayat Yönetimi (UWA), cuma akşamı bu büyük kedilerin vücutlarının büyük kısmının kayıp halde bulunduğunu ve etraflarında ölü akbabalar olduğunu açıkladı.

Yasadışı yaban hayatı ticareti ihtimalinin göz ardı edilemeyeceğini ifade eden yetkililere göre, ölü kuşlar aslanların zehirlenmiş olabileceklerine işaret ediyor.

UWA olayı kınarken, hem parkın hem de parktaki yaban hayatın hala güvenli olduğu konusunda kamuoyunun şüphelerini gidermeye çalıştı.

Kurum cumartesi günkü açıklamasında şunları söyledi:

Bir inceleme ekibi, hayvanlara ne olduğunu anlamak için polisle birlikte “sahada” çalışıyor.

UWA’nın açıklaması şöyle devam etti:

Uganda’da kaçak avcılığın, koronavirüs pandemisinin başladığı Mart 2020’den bu yana yükselişte olduğu düşünülüyor.

Mayısta benzer bir olayda, Queen Elizabeth Ulusal Parkı’nda bir aslanın vücut parçaları kayıp halde bulunduğu bildirilmişti. 

National Geographic’ten Charles Tumwesigye’ye göre UWA’nın saha operasyonları müdür yardımcısı, 2020 Şubat ve Mayıs arasında kurumun parklarında 367 kaçak avcılık vakası kaydettiğini, bu sayının 2019’daki aynı döneme kıyasla iki kat daha fazla olduğunu ifade etti.

Bazı uzmanlar bunun pandemi sürecinde turizm gelirinin düşmesi nedeniyle ülkedeki kaçak avcılık karşıtı faaliyetlerin azalmasıyla bağlantılı olabileceğini düşünürken, bazıları da ailelerini geçindirmekte zorluk çeken yerel halkın çaresizlikten hayvanları avlamak için tuzak kuruyor olabileceğini söylüyor.

UWA, turizmin Uganda’nın gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) neredeyse yüzde 10’unu ve toplam ihracatının yüzde 23’ünü oluşturduğunu belirtti.

Kurumun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Umut Can Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap