Uğur Dündar: Aşı ithalatı serbest bırakılsın; özel teşebbüs parayı bastırıp en güvenilir aşılardan Türkiye’ye getirebilir

by Haber Fora

Sözcü gazetesi yazarı Uğur Dündar, Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunarak, “Özel teşebbüs şu anda bile parayı bastırıp en güvenilir aşılardan Türkiye’ye getirebilir. Aşı ithalatı serbest bırakılsın” dedi.

Dündar, KRT TV’de Gürkan Hacır’ın sunduğu Şimdiki Zaman programında konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aralık ayındaki açıklamalarına değinen Dündar, “11 Aralık’ta aşılar gelmedi. Eğer 11 Aralık’ta o aşılar gelmiş olsaydı 2 haftalık yine Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndaki laboratuvarlarda deneme ve acil kullanım onayı almak için birtakım çalışmaların yapılması gerekecekti. Diyelim ki 25 Aralık’a kadar bunlar sürecekti” dedi.

Dündar, “13 Ocak yerine Türkiye’de 25 Aralık’ta aşılamaya başlanmış olabilseydi ve sağlık çalışanlarınımız, hekimlerimiz gördük ki bir haftalık bir süre içinde aşılanabiliyormuş. Aşılanmış olacaklardı. Şimdi bakalım 25 Aralık’tan 13 Ocak’a kadar kaç hekimimiz ve kaç sağlık çalışanımız hayatını kaybetti, kaç yurttaşımız hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

Yaşananların adının drama olduğunu belirten Dündar, “Dramanın bir başka ayağı da faz 3 çalışmasında Türk insanının yer aldığı Pfizer-Biontech aşısının bir tek dozunun bile şu ana kadar Türkiye’ye getirilememiş olması, dramanın boyutunu gösteren ikinci örnektir” diye konuştu.

Dündar şöyle devam etti:

“Ayrımcılık yapılıyor”

“Bu işin şakaya gelir bir tarafı yok. Bugün çok ağır bir sorumluluktur, çok ağır bir vebaldir ve bu gerçek biline biline hala aşıda ayrımcılık ve çeşitli bahanelerle kayırımcılık yapılmaktadır” iddialarını dile getiren Dündar şunları kaydetti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap