Ulaştırma Bakanı’ndan Rusya’yla başlayacak uçuşlara ilişkin açıklama: PCR testi sonucuna göre uçağa binilecek

by Haber Fora

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rusya ile 1 Ağustos’ta başlayacak uçuşlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu, Rusya’ya giden yolcu ve mürettebatın en az 3 gün önce PCR testi yatırmış olması gerekeceğini belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, 1 Ağustos’ta Rusya ile başlayacak uçuşlara ilişkin detayları açıkladı. Karaismailoğlu, uçuşların yeni tip Koronavirüs (Covid-19) önlemlerine uygun olarak 1 Ağustos’ta Moskova, Saint-Petersburg, Rostov-on-Don’dan Ankara ve İstanbul arasında seferlerin gerçekleştirileceğini söyledi. Karaismailoğlu, Rusya’dan tatil bölgelerine doğru uçuşların ise 10 Ağustos 2020’den itibaren yapılacağını ve Antalya, Bodrum ve Dalaman Havalimanları ile olacağını açıkladı.

Önce test yapılacak

Rusya’ya gidecek yolcu ve mürettebatın en fazla üç gün önce PCR metodu ile gerçekleştirilmiş Covid-19 testi yaptırmış olmaları gerektiğini anlatan Karaismailoğlu, “Negatif sonuçlu Covid -19 testinin ibraz edilememesi durumunda ise Rusya’ya giden yolcuların varışlarından itibaren 3 gün içinde bir laboratuvar testine tabi tutulacaklar. Tüm yolcular uçuş esnasında İngilizce/Rusça dillerinde bir anket dolduracaklar. Negatif PCR testini teyit eden herhangi bir belgesi olmayan yolcuların uçağa binişlerine havayollarınca izin verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Normalleşme süreci ile birlikte iç hat uçuşlarında hızla normale dönülmeye başlandığını ifade eden Karaismailoğlu, yurtdışı karşılıklı uçuş anlaşması yapılan ülke sayısını da her geçen gün artırdıklarını bildirdi. Karaismailoğlu, “1 Ağustos itibarıyla Rusya, Kuveyt, Hindistan ve Güney Afrika uçuşları başlayacak. Salgının seyrine bağlı olarak, Tunus, Cezayir, Mısır, Kırgızistan, Irak, Kenya ve Özbekistan de uçuşlara başlanabilecek diğer ülkeler arasında yer alıyor” diye konuştu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap