Ulusal Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım: Türk astronotu uzaya göndermek için ABD ve Rusya ile görüşüyoruz

by Haber Fora

Ulusal Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Türkiye’nin uzay yolculuğu ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. 

Hürriyet gazetesinin haberine göre asıl hedefin 2028’de Ay’a yumuşak iniş yapmak olduğunu belirten Yıldırım, “Yani uzay aracımızı Ay’da yürütüp bilimsel veri toplamak. Ama ara bir adım koyduk. 2023’te bayrağımızı yerli motor ve yerli uzay aracımızla Ay’a ulaştıracağız” diye konuştu.

“Oradan bir daha kalkmayacak”

Yıldırım, şunları söyledi:

“İnsan kaynağında sıkıntı var”

Yıldırım, “Para nasıl bulunacak?” şeklindeki soruyu “Herkes ‘Parayı bulacak mısınız?’ diyor. Devletimizin bütçesi yeterli olmasa bile uluslararası işbirlikleriyle para bulunabilir çünkü uzay herkesin gündeminde” diye yanıtladı.

“Programımız açıklandı, ‘Biz de girmek isteriz’ diyen diyene” ifadesini kullanan Yıldırım, “100 milyon dolar atın desem atacak ülke çok. Para sorun değil ama insan kaynağında sıkıntı var. Nasıl Türkler NASA’da, ESA’da çalışıyorsa biz de insan eksiğimizi öncelikli Türk olmak üzere başka ülkelerden tamamlayabiliriz” dedi.

Yıldırım “Altyapı ve kapasite var mı?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

Yıldırım motorın ne zaman hazır olacağını “Roket motoru konusunda Türkiye’de 3 kurum çalışma yaptı, ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE ve DeltaV’nin geliştirdiği hibrit motorumuz. Hem katı hem sıvı yakıt kullanan bu teknolojide dünyada çok iyi noktadayız. Bu motor bir sene içinde uzaydaki göreve hazır hale gelecek. Eğer bu motor elimizde olmasaydı Ay’a gitmek hayal olmaya devam ederdi. Motorun yerli olması maliyeti çok düşürecek” ifadeleriyle açıkladı.

Ay’da bulunmadık ne kaldı?” sorusunın yöneltiliği Yıldırım’ın cevabı şöyle oldu:

“Aday seçimini 4-5 ay içinde tamamlamak zorundayız”

Yıldırım “Türk insanı uzaya ne zaman gidecek?” sorusunu “İnsanlı uzay uçuşları 10 yıllık programda yok. Ama Türk astronotu uzaya göndermek için ABD ve Rusya ile görüşüyoruz. Aday seçimini 4-5 ay içinde tamamlamak zorundayız. Rus araçları çok dar o yüzden adayların 1.70 ila 1.80 boy arasında olması gerekiyor. Bu işin en kritik kısmı aracın kontrolü, haberleşmesi, yer sistemleriyle ulaşılması. Operasyon merkezinin İTÜ kampüsünde olması planlanıyor” ” diye yanıtladı.

Prof. Mecitoğlu: Uzaya gidecek kişi 100 metreyi 13 saniyede koşabilmeli

Öte yandan Milli Uzay Programı’nın son maddesinde ‘10 yıl içerisinde bir Türk vatandaşını uzaya göndermek’ ifadesi yer alıyor. Peki uzaya gönderilecek kişi gönüllüler arasından nasıl seçilecek, hangi özelliklere sahip olacak? İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zahit Mecitoğlu, bu sorunun yanıtını şöyle sıraladı:

Hürriyet, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap