Uluslararası Af Örgütü: Boğaziçi öğrencilerine gözaltında “kötü muamele ve çıplak arama” yapıldığı iddiaları soruşturulmalı

by Haber Fora

Eski AK Parti Milletvekili aday adayı Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanması sonrası Boğaziçi Üniversitesi’nde protesto gösterileri başlamış ve emniyet güçleri gösterilere katılan bazı öğrencileri gözaltına almıştı.

Uluslararası Af Örgütü, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine kötü muamelede bulunulduğuna dair iddiaların soruşturulması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na çağrıda bulundu.

Örgütün internet sitesinden yapılan açıklamada, 4 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi ve çevresinde gerçekleştirilen protestolarda kullanılan biber gazı ve tazyikli suyun barışçıl protestoları dağıtma amacı taşıdığını belirterek, sonrasında en az 45 öğrencinin, protestolara katılımları gerekçesiyle ve şafak baskınlarıyla gözaltına alındığı hatırlatıldı.

Açıklamada, gözaltına alınan öğrencilere yapılan kötü muamele ve çıplak arama iddialarının yer aldığı hak ihlallerinin soruşturulması ve sorumluların adalet önüne çıkarılması çağrısı yapıldı.

“Amnesty.org.tr” sitesinde imzaya açılan “Acil Eylem” mektubunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz’a hitaben şu ifadeler yer aldı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap