Uygurların zorla çalıştırılmasına dair eylem çağrısını destekleyen Marks&Spencer’a övgü

by Haber Fora

Marks&Spencer, Uygur halkının zorla çalıştırılmasıyla bağlantısı olan tedarikçilerle çalışmayacağını resmen ilan eden “ilk üst düzey küresel Birleşik Krallık giyim şirketi” olduğu için övgü topladı.

Marka, 300’den fazla insan hakları ve sivil toplum örgütünün desteklediği “Uygurların Zorla Çalıştırılmasını Sonlandırma Koalisyonu’nun eylem çağrısını” imzalayarak çarşamba günü taahhüdünü resmen duyurdu.

M&S Giyim ve Ev bölümü genel müdürü Richard Price yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Küresel Politika Merkezi’nin (CGP) 2018 verilerini analiz eden yakın tarihli bir raporu, Çin’in Sincan bölgesindeki etnik azınlıklardan yarım milyondan fazla kişinin pamuk toplamaya zorlandığını ortaya koydu.

Sincan şu anda dünyadaki pamuğun yaklaşık yüzde 20’sini, Çin pamuğunun da yüzde 85’ini üretiyor ve bu da diğer ülkelere ihraç ediliyor.

Anti-Slavery International’ın CEO’su Jasmine O’Connor, yaptığı açıklamada gelişmeyi memnuniyetle karşılayarak Marks&Spencer’ı liderliğinden ötürü övdü.

O’Connor, “Eylem Çağrısı, markaların BM İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri doğrultusunda izleyeceği net bir eylem yolu belirliyor ve diğer büyük markaları da M&S’ı takip ederek Eylem Çağrısı’na acilen bağlı olmaya çağırıyoruz” dedi.

Anti-Slavery International’a göre bir dizi marka ve perakendeci, “Eylem Çağrısı” koalisyonlarına özel olarak taahhütte bulundu.

Bununla birlikte, Marks&Spencer taahhüdünü halka açıklayan ilk üst düzey küresel perakendeci oldu.

Norveç Uygur Komitesi İletişim Başkanı Muetter Iliqud, yaptığı açıklamada diğer şirketleri de bu adımı takip etmeye çağırdı:

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Ata Türkoğlu

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap