Uzaylı filmlerinin yıldızı Vega’nın yörüngesinde gezegen adayı bulundu

by Haber Fora

Bilim insanları, gökyüzündeki en parlak ve en ünlü yıldızlardan Vega’nın yörüngesinde, kavurucu sıcaklıkta bir gezegenin dönüyor olabileceğini ortaya koydu.

İleri gözlemler ve analizlerle doğrulanması beklenen gezegen adayının Neptün büyüklüğünde olduğu ve Vega’ya çok yakın bir konumda bulunduğu düşünülüyor.

Hakemli bilim dergisi The Astrophysical Journal’da yayımlanan bulgulara göre olası gezegen, yıldızın etrafındaki dönüşünü 2,5 Dünya gününde tamamlıyor.

Araştırmacılar yıldızına bu kadar yakın bir gezegendeki yüzey sıcaklıklarının yaklaşık 2 bin 976 santigrat dereceye ulaşacağını hesapladı. 

Varlığı ispatlanırsa gezegen, bilinen en sıcak ikinci gezegen olacak. En sıcak gezegen KELT-9b’deki yüzey sıcaklığınınsa 4 bin 300 santigrat dereceye ulaştığı biliniyor.

Vega yörüngesindeki gezegen adayının duyurulduğu yeni çalışmanın başyazarı Spencer Hurt, “Bu, kendi Güneş Sistemi’mizden çok daha büyük, devasa bir sistem” diye konuştu.

Colorado Boulder Üniversitesi’nde astronomi eğitimi alan Hurt, “Bu sistemde başka gezegenler de olabilir” diye ekledi.

Keşfin ardındaki araştırma ekibi, Arizona’daki Fred Lawrence Whipple Gözlemevi’nin yaklaşık 10 yıllık verilerini inceledikten sonra gezegen adayını fark etti.

Vega’nın hareketinde hafif bir yalpalama tespit eden araştırmacılar, yörüngedeki bir gezegenin kütle çekim kuvvetiyle yıldızı kendine çektiği sonucuna vardı.

Gökbilimciler yıllardır Vega’nın çevresini araştırıyor. Örneğin, 2013’te yıldızın etrafında dönen büyük bir asteroit kuşağının kanıtları bulunmuştu. Bu keşif astronomi camiasında büyük yankı uyandırmıştı.

Öte yandan yeni araştırmanın yazarları, gezegen adayının varlığını doğrulamak için NASA’nın yeni teleskobunun göreve başlamasını beklemek zorunda kalabileceklerini söylüyor.

James Webb Uzay Teleskobu isimli güçlü teleskobun Ekim 2021’de fırlatılması ve hizmet süresinin sonuna yaklaşan Hubble Uzay Teleskobu’nun yerini alması planlanıyor.

Dünya’dan 25 ışıkyılı uzakta yer alan Vega, Kuzey Yarımküre göğünde son derece parlak görünüyor. Hatta profesyonel teleskoplar ünlü yıldızı gün ışığında bile tespit edebiliyor.

Vega sisteminde gezegenler ve uzaylılar bulunduğu fikri, bilimkurguda da epey popüler. Ünlü yıldız, ABD’li bilimkurgu yazarı Isaac Asimov’un Vakıf serisine ve 1997 yapımı Mesaj (Contact) filmine konu edilmişti. Robert Zemeckis’in yönettiği filmde Dünya dışı varlıklardan gelen ilk mesaj işlenmişti.

Vega’nın yer aldığı bir diğer sinema filmi de 1987 yapımı Spaceballs olmuştu. Komedi türündeki uzay macerasının yönetmen koltuğunda Mel Brooks oturmuştu.

Haber Fora, Space, Colorado Boulder Üniversitesi

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap