Uzaylıların gerçek olduğunu düşündüren 6 tuhaf ve ekstrem yaratık

by Haber Fora

Yapılan yatırımlar, yürütülen ve ileride gerçekleştirilmesi planlanan görevlerle dünya dışı yaşam için arayışlar her zamankinden daha da revaçta. Ancak hala, yaşamın bulunduğundan emin olduğumuz tek bir gezegen var: Dünya.

Bununla birlikte evimizi paylaştığımız bazı yaratıklar, diğer gezegenlerde canlıların hayatta kalabileceği muhtemel ortamlara dair ipuçları sağlıyor.

Zira söz konusu canlılar aşırı soğuk, aşırı sıcak ya da düşük oksijen gibi ekstrem koşullarda yaşamını sürdürüyor ve bu, diğer gezegenlerde hayat belirtisi bulma ümidi veriyor.

İşte bilim ve nerd kültürü sitesi Inverse’e göre, uzaylıların var olduğunu düşündüren 6 tuhaf ve ekstrem yaratık:

Deinococcus radiodurans

Deinococcus radioduranslar, son derece soğuk ya da asidik ortamlarda yaşayabiliyor ve aşırı radyasyona dayanabiliyor.

 

Dünyanın en güçlü bakterisi diye bilinen bu yaratık, genetiği değiştirilerek radyoaktif maddeleri daha az zararlı maddelere parçalamak için (Biyoremediasyon) kullanılıyor.

Tardigrad

Su ayısı adıyla da tanınan Tardigradlar, adından da anlaşabileceği gibi suda yaşayan, 8 kısa ve kalın bacağa ve yaşamak güçlü bir iradeye sahip mikroskobik (0.3-0.5 milimetre uzunluğunda) yaratıklar.

 

Dünya genelinde 5 kitlesel yokoluştan kurtulmayı başaran Tardigradlar, eksi 200 santigrat derece soğuğa ve 150 santigrat derece sıcaklığa dayanabiliyor. Su ayıları uzayda bile hayatta kalabiliyor.

Denizin dibindeki bakteriler

Bilim insanları Ekim 2020’de, yaşam ihtimali bulunmayan bir yerde bazı canlılar buldu. Denizin derinliklerindeki volkanik kayalarda saklanan bakteri kolonileri keşfedildi.

 

Araştırma ekibi, söz konusu eski volkanik kayaların Mars’ın yüzeyindeki kayalarla benzer özelliklere sahip olduğunu da düşünüyor.

Hesiocaeca methanicola

Hesiocaeca methanicolalar, buz solucanı adıyla biliniyor ve tıpkı bir vampir gibi güneşten uzak duruyor.

 

Buzulların içine hapsolmuş algler ve planktonlarla beslenen Hesiocaeca methanicolalar, aşırı soğuk ortamları tercih ediyor.

Desulfotomaculum

Bu bakteri cinsi, yaşamını sürdürmek için Güneş’e ihtiyaç duymuyor.

 

Desulfotomaculum, ihtiyaç duyduğu enerjiyi güneş yerine kayalarda bulunan uranyum gibi radyoaktif metallerden sağlıyor.

Volkanik tüp solucanı

Bu hayvanlar volkanik faaliyetler sonucunda deniz tabanında yayılan besinleri afiyetle tüketiyor. Denizin derinliklerindeki soğuk ve yüksek basınçlı ortamda yaşamını sürdürüyor.

 

Yaklaşık üç metre uzunluğa ulaşabilen bu yaratıkların gözleri, ağzı ve bağırsakları yok.

Haber Fora, Inverse, Evrim Ağacı

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap