Uzmanlar, Kovid-19’a karşı etkisine dair yeterli kanıt olmasa da D vitaminini öneriyor

by Haber Fora

Uzmanlardan oluşan bir panele göre, şu anda D vitamininin Kovid-19’dan korunmaya yardımcı olduğu veya iyileşmeyi hızlandırdığını gösteren “yeterli kanıt bulunmasa” bile, D vitamini alınmaya devam edilmeli.

Birleşik Krallık Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE), İngiltere Halk Sağlığı (PHE) ve Beslenme Bilimsel Danışma Komitesi (SACN) uzmanlarından oluşan panel, Britanya Sağlık Bakanı Matt Hancock’un D vitamininin koronavirüse karşı etkili olup olmadığının araştırılmasını istemesi üzerine bu bulgulara ulaştı. Daha önce yapılan bazı çalışmalarda D vitamininin koronavirüsle mücadelede yararlı olduğuna işaret edilmişti.

NICE Rehberlik Merkezi Direktörü Dr. Paul Chrisp, şunları söyledi:

Mevcut PHE tavsiyesine göre kemik ve kasların sağlıklı kalması için ekimden mart başına kadar günlük 10 mikrogram (400 IU) D vitamini alınması gerekli. İngiltere genelinde pandemi nedeniyle bu kış kapalı mekanlarda uzun süreli zaman geçiren 2,5 milyondan fazla savunmasız kişiye bedava D vitamini takviyesi sunuluyor.

PHE, koyu ten rengine sahip kişilerin, bakım evi sakinlerinin veya dışarı çok fazla çıkmayanların ve muhtemel D vitamini eksikliği olanların bu takviyeleri yıl boyunca almasını şiddetle tavsiye ediyor.

PHE Baş Beslenme Uzmanı Alison Tedstone, şu ifadeleri kullandı:

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Kerim Çelik

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap