Uzmanlardan yeni Kovid uyarısı: Evcil hayvanlar da aşılanmalı

by Haber Fora

Bilim insanları, koronavirüsün yayılmasını önlemek için kedi ve köpek gibi evcil hayvanların da aşılanması gerektiğini söylüyor.

Birleşik Krallık’taki East Anglia Üniversitesi ve Earlham Enstitüsü’nden ve ABD’deki Minnesota Üniversitesi’nden bilim insanları, Virulence isimli akademik dergide yayımlanan başyazıda, virüsün hayvanlarda evrimleşmeye devam etmesi ve ardından insanlara bulaşması ihtimalinin, “halk sağlığı açısından uzun vadeli ama önemli bir risk” teşkil ettiğini ifade etti.

Öte yandan, makalenin yazarlarından evrimsel genetik profesörü Cock van Oosterhout, köpeklerin ve kedilerin koronavirüse yakalanabileceğini ama virüsü insanlara bulaştırabildiğine dair kanıt bulunmadığını hatırlattı.

Van Oosterhout, sözlerini şöyle sürdürdü:

Profesör ayrıca, “hakkında çok az bilgi” olsa da Rusya’nın, “evcil hayvanlar için aşı geliştirmeye başladığını” ifade etti.

Geçen yıl Danimarka hükümeti, ülkedeki yüzlerce Kovid vakasının, çiftliklerde yaşayan vizonlarla ilişkili bir koronavirüs varyantından kaynaklandığını tespit etmiş ve ardından milyonlarca vizonu itlaf etmişti.

Bu olayı hatırlatan Virulence’ın şef editörü Kevin Tyler da, “Risk şu ki virüs, vizonlarda olduğu gibi hayvandan hayvana geçmeye başlıyor ve sonra hayvana özgü varyantlar ortaya çıkarıyor” dedi ve ekledi:

Bunun yanı sıra araştırmacılar, hükümetleri, yeni Kovid varyantlarının gelişmesini ve yayılmasını önlemek için maske ve sosyal mesafe gibi uygulamaları devam ettirmeye çağırdı.

Haber Fora, Sky News, Science Focus

Derleyen: Çağla Üren

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap