Vaka sayıları düşerken ülkeler kısıtlamalardan çıkış takvimini değerlendiriyor

by Haber Fora
Vaka sayıları düşerken ülkeler kısıtlamalardan çıkış takvimini değerlendiriyor

ABD’deki enerji krizi, aşılama çalışmalarını da olumsuz etkiliyor. Elektrik kesintisi sonucu bazı hastanelerde aşı dağıtımında sorunlar yaşandı. Buna karşın ABD’de yeni vaka ortalamalarındaki düşüş dikkat çekiyor. Ülke çapında 25 Ekim’den bu yana en düşük yeni vaka sayısına ulaşıldı.

Aşılama hızıyla dikkat çeken İngiltere’de Başbakan Boris Johnson kısıtlamalardan çıkış haritasını açıklamaya hazırlanıyor. Almanya ise varyant salgınını yavaşlatmak için komşu ülke sınırlarındaki kontrolleri sıkılaştırıyor.

Türkiye’de salı sabahı itibarıyla uygulanan aşı dozu 4,6 milyona yaklaştı, 600 binin üzerinde ikinci doz uygulandı. Pazartesi akşamı açıklanan verilere göre ise son 24 saatte 91 can kaybı yaşandı, 7.945 yeni vaka tespit edildi. Hürriyet’in haberine göre hükümet ve Sağlık Bakanlığı toplantılarında zordaki, kafe ve restoranların mart ayından itibaren açılmasıyla ilgili çok sayıda önerideğerlendiriliyor. Bu öneriler arasında restoranların %30 kapasiteyle açılması ve oturma süresinin 45 dakika ile sınırlandırılması da yer alıyor.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus düzenlediği basın toplantısında, “Artık aşıların hızlı dağıtımı için gereken tüm parçalara sahibiz ama yine de üretimi büyütmemiz gerekiyor.” dedi.

AstraZeneca’nın Kovid-19 aşısının acil kullanımına onay verildiğini kaydeden Ghebreyesus, aşıların Güney Kore’deki AstraZeneca-SKBio ve Hindistan Serum Enstitüsü tarafından üretildiğini belirtti.

DSÖ Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mariangela Simao, bugüne kadar aşılara erişimi olmayan ülkelerin nihayet sağlık çalışanlarını ve risk altındaki nüfusu aşılamaya başlayabileceğini ifade etti.

AstraZeneca aşısı, aralarında İngiltere, Hindistan, Arjantin ve Meksika’nın da bulunduğu 50’den fazla ülkede onaylanmıştı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC) paylaştığı son verilere göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı 53 milyona yakın aşı yapıldığı belirtildi.

CDC’nin resmi internet sitesinde güncellenen yeni rakamlara göre, ABD’de, 38 milyondan fazla kişiye ilk doz, 14 milyon civarında kişiye ise ikinci doz Kovid-19 aşısı yapıldı.

Ülke genelinde yapılan toplam aşı sayısı 52 milyon 884 bine ulaşırken, federal hükümetin eyaletlere 70 milyon 57 bin doz aşı dağıttığı bildirildi.

Seattle’daki Washington Üniversitesi Sağlık Ölçüm ve Değerlendirmeleri Enstitüsü (IHME) tarafından paylaşılan basın bildirisinde, 1 Haziran’a kadar ülkede 145 milyon yetişkinin aşılanacağı ve bu sayede 114 bin kişinin ölümünün engelleneceği öngörüsünde bulunuldu.

Hafta sonu ülkenin bazı bölgelerindeki kötü hava şartlarının aşılama çalışmalarını olumsuz etkilediği belirtildi.

Teksas Acil Durum Yönetimi Şefi W. Nim Kidd, şiddetli fırtınalar nedeniyle federal yetkililerin göndereceği aşı sevkiyatlarında gecikme olabileceğini söyledi.

Kidd, olumsuz hava şartları dolayısıyla eyaletin bazı bölgelerinde açık havaya kurulan aşılama tesislerinin kapatıldığını, kapalı alanlardaki aşı çalışmalarının ise devam ettiğini bildirdi.

Alabama Valiliğinden yapılan açıklamada, beklenen yoğun hava muhalefeti nedeniyle 21 Şubat Pazar gününden itibaren eyaletin 28 ilçesinde olağanüstü hal ilan edileceği bildirildi. Aşı çalışmalarının ise “hava şartlarının izin verdiği oranda” devam ettirileceği belirtildi.

California Sağlık ve İnsan Hizmetleri Dairesi Sekreteri Dr. Mark Ghaly, eyaletin bir “aşı kıtlığı” ile karşı karşıya kaldığını ifade eden açıklamalarda bulundu. Los Angeles’ta bazı toplu aşılama merkezlerinin tedarik sıkıntısı nedeniyle geçici olarak kapatıldığı kaydedildi.

İspanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 3 günde 702 kişinin hayatını kaybettiği, 30 bin 251 yeni vaka tespit edildiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığının güncellediği verilere göre, 12 Şubat’tan bugüne 702 artışla Kovid-19 kaynaklı toplam ölüm sayısı 65 bin 449’a yükseldi.

Toplam vaka sayısı ise 30 bin 251 artışla 3 milyon 86 bin 286’ya ulaştı.

Ülke genelinde her 100 bin kişide tespit edilen Kovid-19 vaka sayısı ortalaması düşüş trendini sürdürerek, üç hafta önce 890 iken bugün itibarıyla 416’ya geriledi.

Salgına karşı 25 Ekim’den bu yana ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) uygulayan İspanya’da yerel yönetimlerin inisiyatifiyle mevcut tedbirler ocak ayı başından itibaren kademeli olarak genişletilmişti.

Ülkenin büyük bölümünde gece sokağa çıkma yasağının başlaması erkene alınırken, salgının yoğun olduğu yerlerde uygulanan serbest dolaşım kısıtlamaları da artırıldı.

Bar, restoran ve alışveriş merkezlerinde uygulanan kapatma veya çalışma saatlerine kısıtlama önlemleri ise mahkeme kararlarıyla ya da ekonomik kaygılardan dolayı gevşetildi.

Portekiz’de Sağlık Genel Müdürlüğünün güncellediği verilere göre, Kovid-19’dan son 24 saatte 90 kişinin hayatını kaybettiği ve 1303 yeni vaka tespit edildiği açıklandı.

Portekiz’de 5 Ocak’tan bu zamana kadar günlük yeni vaka ve can kayıplarında en düşük sayılar kaydedildi.

Ülkede salgından ölenlerin sayısı 15 bin 411’e, toplam vaka sayısı 787 bin 59’a çıktı.

Portekiz’de 1 Mart’a kadar uzatılan OHAL kapsamında sınırların kapatılmasının yanı sıra salgının yoğun görüldüğü yerlerde serbest dolaşımın kısıtlanması, ilkokullar dışında tüm okulların kapatılması, hafta sonu şehirler arası seyahatin yasaklanması, gece sokağa çıkma yasağı, bar, restoran ve alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerinin düşürülmesi tedbirleri uygulanıyor.

İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında aktif hasta sayısı 400 binin altına gerileyerek, 398 bin 98 oldu.

Sağlık Bakanlığının günlük açıkladığı verilere göre, ülkede son 24 saatte 7 bin 351 kişiye daha Kovid-19 tanısı konuldu. Dünden bugüne yapılan testlerin pozitif çıkma oranı yüzde 4,1 oldu. Böylece salgının başladığı Şubat 2020’den bu yana vaka sayısı 2 milyon 729 bin 223’e ulaştı.

Ülkede aktif Kovid-19 hasta sayısı, 2 Kasım 2020’den bu yana ilk kez 400 bin eşiğinin altına gerileyerek, 398 bin 98 oldu.

Hayatını kaybedenlerin sayısı, son 24 saatte 258 artarak, 93 bin 835’e yükseldi.

İyileşenlerin sayısı ise 11 bin 771 artışla 2 milyon 237 bin 290’a ulaştı.

Kovid-19’a karşı yaygın aşılama kampanyasının 27 Aralık 2020’de başladığı ülkede aşılananların sayısı 2 milyon 989 bin 748 oldu. Aşılananların 1 milyon 281 bin 999’unun ikinci dozu alanlar olduğu belirtildi.

Halk Sağlığı Kurumundan yapılan açıklamaya göre, ülkede virüs tespit edilen kişi sayısı 4 bin 376 artışla 3 milyon 469 bin 539’a yükseldi.

Fransa’da son 24 saatte 413 kişinin yaşamını yitirmesiyle can kaybı sayısı 82 bin 226’ya çıktı.

Hastanelerde 3 bin 381’i yoğun bakımda olmak üzere 26 bin 522 kişinin tedavisi sürüyor, iyileşenlerin sayısı 900 artışla 242 bin 528’e ulaştı.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, 27 Aralık 2020’den bu yana Kovid-19 aşısı uygulananların sayısı 2 milyon 294 bin 208’e yükseldi, bunlardan 720 bin 249’una ikinci doz aşı yapıldı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap