WhatsApp, kullanıcılarını kaçırmamak için 10 gazeteye tam sayfa reklam verdi

by Haber Fora

Facebook, sohbet uygulaması WhatsApp’ın Facebook’la daha fazla bilgi paylaşacağını belirten güncellemenin ardından, Hindistan’daki gazetelere tam sayfa reklam vermek zorunda kaldı.

Reklamda şöyle deniyor:

Facebook’un sahip olduğu uygulamanın 2 milyar kullanıcısına gönderdiği ve gizlilik politikasını 8 Şubat’tan önce kabul etmezlerse WhatsApp’a erişimlerini kaybedeceklerini belirten bildirim, geniş çaplı eleştirilere neden oldu.

Protestolar devam ederken Reuters, Facebook’un “bu hafta İngilizce ve Hintçe yayımlanan en az 10 gazetede on milyonlarca rupiye mal olacak” bir reklam kampanyası başlattığını bildirdi.

Şirket, 2016’da bu amaçlar için Facebook’la veri paylaşımına başlamış ve kullanıcılarına buna katılmama seçeceği sunmuştu. Yeni polikasıysa söz konusu yetkileri genişletiyor ama bu sefer dışarıda kalma gibi bir seçenek sunmuyor.

WhatsApp’ın yaptığı değişiklik sadece işletmeleri etkiliyor, tüketicileri değil. Çevrimiçi bir SSS’de (Sıkça Sorulan Sorular) şirket şu ifadeleri kullandı:

Ne var ki birçok kullanıcı Facebook’un gizlilik ihlalleri sabıkası sebebiyle şirketin açıklamasını yanlış yorumladı ve bu da onların Signal veya Telegram gibi başka platformlara geçmesine neden oldu.

Telegram 72 saatte 25 milyon yeni kullanıcı kazanırken, bu platformun kurucusu Pavel Durov, Whatsapp’tan ayrılan insanların “insanlık tarihindeki en büyük dijital göçü” oluşturduğunu söyledi.

WhatsApp, Hindistan’da diğer ülkelere göre çok daha çeşitli sebeplerle kullanılıyor. Hindistan Ulusal Ödemeler Şirketi (National Payments Corporation of India/NPCI) geçen kasım ayında WhatsApp’a onay verdikten sonra, 2020’de ülkedeki kullanıcılar arasında bir ödeme hizmeti başlatılmıştı. Mumbai’nin belirli bölgelerinde gıda alışverişi de uygulama üzerinden yapılabiliyor.

Ayrıca ülkedeki genel seçimlere giden süreçte dezenformasyonla mücadeleye yardım etme amaçlı, Hindistan’a özel bir doğrulama hizmeti de başlattı.

Fakat uygulama, ülkede çocuk istismarı ve organ kaçakçılığı gibi konularda yalan haberler yaymak için de kullanılıyor.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Haber Fora için çeviren: İrem Oral

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap