Yalova’nın bir mahallesinde Alevi vatandaşlara ait beş evin duvarına “Alevi” yazıp çarpı işareti yapıldı

by Haber Fora

Türkiye’nin farklı illerinde geçmiş yıllarda Alevilere ait ev ve iş yerlerine kimi zaman kimliği belirsiz kişilerce çarpı (X) işareti konulması olayları tepkilere neden olmuştu.

Bu olaylara bir yenisi Yalova’da eklendi. Yalova’ya bağlı Bağlarbaşı Mahallesi Lokman Sokak’ta bulunan beş Alevi ailenin evlerinin duvarlarına çarpı işareti, “k” harfi ve “Alevi” yazıldı.

Konuyla ilgili Haber Fora’ye bilgi veren Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Yalova Şube Başkanı Fikret Demir, söz konusu işaretlemenin bugün sabaha karşı fark edildiğini belirterek, gece veya sabah saatlerinde işaretlemenin yapıldığını kaydetti.

Kamera kaydı inceleniyor

Polisin konuyla ilgili soruşturma başlattığını kaydeden Demir, şu an için elde delil olarak uzaktan çekilen bir kamera görüntüsünün olduğunu bunun polis tarafından incelenerek söz konusu şahısların tespitine çalışıldığını söyledi.

Demir, toplumsal kutuplaşmayı derinleştiren ve toplumun sinir uçlarıyla oynayan bu tür eylemlerin sonuna kadar takipçileri olacaklarını belirtti. 

Demir ayrıca salı günü Yalova’da konuyla ilgili bir basın açıklaması yapılacağını da aktardı.

“Mahallede beş Alevi aileyiz, sadece bizim evlerimiz işaretlenmiş”

Haber Fora’nin ulaştığı evleri işaretlenen kişilerden Hasan Arduç, olayı sabah saatlerinde fark ettiklerini kaydederek, “Mahallede 5 Alevi aileyiz. Sadece bizim evlerimiz işaretlenmiş. 40 senedir bu mahallede oturuyorum. İlk defa başımıza geliyor. Kimin yaptığı konusunda bilgimiz yok” diye konuştu.

“Bugüne kadar kimseyle sorunum olmadı”

Alevi Dedesi Ali İhsan Göltekin de evi işaretlenenlerden.

Olaydan sabah saatlerinde işe giden komşusunun eşinin duvarlardaki yazıları fark etmesi üzerine haberdar olduklarını belirten Göltekin, “Ben 75 yaşında yaşlı bir adamım. Bugüne kadar kimseyle bir sorunum ya da sorunumuz olmadı. Siz ne kadar biliyorsanız biz de ancak konu hakkında o kadar bilgi sahibiyiz. Polis araştırıyormuş” dedi

“Benzer olaylar her seferinde çocukların işidir denilip geçiştirildi”

Daha önce de benzer olayların Türkiye’nin birçok yerinde yaşandığını ancak çoğunlukla faillerinin bulunamadığını veya bulunmadığını öne süren Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat sözlerine şöyle devam etti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap