Yaralara yeni çözüm: Damarlar elektrikle uyarılacak

by Haber Fora

Bilim insanları yaptıkları çalışmayla kan damarlarını elektrikle uyararak yaraların iyileşme sürecinin hızlandırabileceğini ortaya koydu.

Kan damarları, yaraların iyileşmesi için çok önemli. Zira damarlar, yaralanmanın yol açtığı iltihaplanmayı geçirebilecek besinleri, hücreleri ve kimyasalları taşıyor. Burada taşınan iki temel bileşen, vücudu yabancı istilacılardan koruyan oksijen ve akyuvarlar.

Ancak el parmağının kesilmesi gibi bir yaralanma meydana geldiğinde bu bölgedeki damarların yapısı bozuluyor. Bu durum, damarların yaranın iyileşmesini sağlama kabiliyetini de kesintiye uğratıyor. Bu esnada iyileşme sürecinin bir parçası olarak kan damarları, tıpkı bir ağacın dalları gibi, kendiliğinden yeniden oluşuyor.

Hakemli bilimsel dergi Lab on a Chip’te yayımlanan araştırmanın bulgularıysa, sabit elektrik uyarımının damarlarda geçirgenliği artırdığını gösterdi. Bu, kandaki oksijen ve akyuvarlar gibi iyileştirici maddelerin yaralara daha etkin bir şekilde ulaşmasını sağlayabilecek önemli bir özellik.

“Elektrikle uyarıldığında kan damarlarının daha iyi oluşabileceğine dair bir düşünce vardı” diyen araştırmanın kıdemli yazarı Ohio State Üniversitesi Makine, Havacılık ve Uzay bölümünde doçent Shaurya Prakash, şöyle konuştu:

Araştırma ekibine göre kan damarlarının geçirgenliği, aynı zamanda yeni damarların oluşumuna fiziksel bir işaret niteliği de taşıyor.

Prkash, “Kan damarları oluşmaya başladığında ciltle hücreleri yeniler ve iyileştirici bariyeri tekrar meydana getirir. Ama bizim sorumuz şuydu: Bu süreci daha iyi ve hızlı hale nasıl getirirsiniz ve bunu yapmanın herhangi bir faydası var mı?” dedi ve ekledi:

Haber Fora, Medical Xpress

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap