Yargıtay Üyesi İrfan Fidan, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi

by Haber Fora

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atama kararları Resmi Gazete’de yayınlandı.

Anayasa Mahkemesi üyeliğine Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen üç aday arasından Yargıtay Üyesi İrfan Fidan seçildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Anayasa Mahkemesi’ne üye seçilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Fidan, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 146 ve 147’nci maddeleri ile Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 6, 7 ve 10’uncu maddeleri gereğince Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca gösterilen üç aday arasından seçildi. 

Daha önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevinde bulunan Fidan, Hakimler ve Savcılar (HSK) Genel Kurulunca 27 Kasım 2020’de Yargıtay üyeliğine seçilmişti.

Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı ve Anayasa Mahkemesi Üyesi olan Burhan Üstün’ün 10 Ocak 2021’de emekli olması dolayısıyla yerine gelecek isim için Yargıtay Genel Kurulu’nda 17 Aralık’ta yapılan seçimde Fidan 107, Nevzat Özsoy 65, Mustafa Erol 52 alarak Erdoğan’ın seçmesi için Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek isimler olmuştu.

Kılıçdaroğlu tepki göstermişti

Atamasından iki ay sonra yapılan bu seçimde Fidan’ın en yüksek oyu alması dikkat çekici bulunmuş. CHP Genel Başkanı Kemal şunları söylemişti:

Danıştay’a 4 üye atandı

Danıştay’da boşalan 4 üyeliğe birine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından olmak üzere 4 yeni üye seçildi. Cumhurbaşkanı’nın Danıştay’a seçtiği Hümeyra Ergin Ercan ile HSK’nın seçtiği Mustafa Nafiz Acar, Yüksel Navdar ve Fatih Zencirci ile ilgili kararlar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Adalet Bakan Yardımcılığına ise Ceza İşleri Genel Müdürü Yakup Moğul getirildi.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap