Yeneroğlu: İstanbul Sözleşmesi Türk aile yapısıyla bağdaşmıyorsa neden onaylanmıştır?

by Haber Fora

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu,  Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

“İstanbul Sözleşmesi Türkiye’nin öncülüğünde hazırlanan, ilk imzacı olduğumuz ve iktidarın yakın zamana kadar ‘sessiz devrimleri’ arasında saydığı bir sözleşmedir” diyen Yeneroğlu şöyle konuştu:

Koruyucu düzenlemeler şart

İstanbul Sözleşmesi’nin cumhurbaşkanı kararı ile feshedilmesinin uluslararası hukuka ve anayasaya aykırı olduğunu savunan Yeneroğlu’nun gündeminde Meslis’e getirilen Güvenlik soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi de vardı.

Arşiv araştırmasında aranan verilerin olası kötüye kullanılmasına karşı koruyucu düzenlemeler yapılması gerektiğini söyleyen Yeneroğlu, “Diğer taraftan hakkında güvenlik soruşturması yapılacak personelin, 1. derece yakınlarının da kapsam içerisine sokulması uygulamada örnekleri ciddi şekilde görülen, düşman hukukuna kadar gidebilecek sonuçlar doğuracaktır. Suçların şahsiliği ilkesi ve masumiyet karinesi gereğince bu hükmün tekliften çıkarılması gerekir” dedi. Yeneroğlu, teklifle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap