Yeneroğlu’ndan iktidara tepki: Uygur Türklerine uygulanan zulüm karşısında sessizliğiniz daha ne kadar sürecek?

by Haber Fora

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı ve milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Çin ile Türkiye arasında immzalanan suçluların iadesi anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İmzalanan anlaşma ile belirlenen iade şartlarının keyfi yorumlanmaya açık ve geniş kapsamlı kriterler olduğunu ifade eden Yeneroğlu,  “Çin’de adil yargılanma hakkının ihlal edileceğine ilişkin ciddi şüphelerin bulunmasına rağmen söz konusu anlaşmanın imzalanması uluslararası hukuka aykırıdır” dedi.

Yeneroğlu, anlaşmanın yürürlüğe girermesi halinde Çin’den kaçarak Türkiye’ye gelen Uygur Türklerinin, iktidarın takdirine göre doğrudan Çin’e iade edilme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını aktardı.

Yeneroğlu şöyle devam etti:

Çin’den gelecek koronavirüs aşılarına da değinen Yeneroğlu, “Çin’in ürettiği Covid-19 aşısının Türkiye’ye ulaştırılması sürecinin, Çin’de yakın zamanda yürürlüğü giren suçluların iade anlaşması ile ilişkili olduğuna dair iddiaların açıklığa kavuşturulması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Yerli ve milli’ olmayı kimseye bırakmayan üçlü iktidar koalisyonuna soruyoruz” diyen Yeneroğlu şöyle devam etti:

Yeneroğlu, iktidarı Çin Halk Cumhuriyeti’nin Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı muamelesne karşı açık ve net bir tavır almaya davet etti.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap