Yeni Akit Yazı İşleri Müdürü: AYM üyesinin “Işıklar yanıyor” paylaşımı ile ilgili derhal soruşturma açılmalı

by Haber Fora

Yeni Akit Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu, “Işıklar yanıyor” paylaşımı yapan Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım hakkında soruşturma başlatılması gerektiğini belirtti.
Karahasanoğlu, “Şimdi görev, Anayasa Mahkemesi’nde.. ‘Toplandık, ama bir karar çıkmadı’ sızıntısı ile olayın zamana yayılarak, üstünün örtülmeye çalışılmasına artık kimse eyvallah etmez…” görüşünü savundu. 
Karahasanoğlu, “Derhal, hem iptal kararının gerekçesi yazılmadan anayasaya aykırı olarak basına sızdırılması olayı.. İlaveten, bir bakan ile ‘bisiklet tartışması’na girişilmesi olayı.. Son olarak da ‘Işıklar yanıyor’ paylaşımı ile ilgili soruşturma, derhal açılmalıdır.. Ve şeffaf şekilde, bilgiler kamuoyu ile paylaşılmalıdır.. Aksi takdirde, Anayasa Mahkemesi’nin kendisi de tartışılır hale gelecektir..” ifadesini kullandı. 
Yazının devamı için

AYM ile hükûmet arasında gerginlik | Neler yaşandı?
Anayasa Mahkemesi (AYM) ile hükûmet arasında başlayan tartışma, yüksek mahkemesi üyesi Engin Yıldırım’ın “Işıklar yanıyor” paylaşımıyla daha da alevlenmiş; Cumhurbaşkanlığı cephesinden Yıldırım’a “FETÖ’cü” suçlaması gelmişti.
AYM ile hükümet arasındaki tartışma, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yüksek mahkemeyi “Barış için Akademisyenler”in “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildirisine yönelik verdiği karar üzerinden başlamıştı. Soylu’nun “Bir terör örgütü, bir PKK bildirisi bu. AYM bu bildiriye düşünce özgürlüğü diyor. AYM’nin aldığı bir kararı eleştirmek benim hakkım” demesi üzerine AYM Başkanı Zühtü Arslan, “Kararlara yönelik bazı eleştirilerden görüyoruz ki kararlarımız okunmadan, bazen de okunduğu halde yeterince anlaşılmadan eleştirilmektedir. Sağlıklı bir eleştiri, okumayı ve okunanı doğru anlamayı gerektirmektedir” yanıtı vermişti.
İki isim arasında yaşanan gerginlik devam ederken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den AYM’nin kaldırılmasına yönelik bir açıklama gelmişti.
Hükümet cephesinden AYM aleyhine açıklamalar devam ederken ilk derece mahkemenin Enis Berberoğlu hakkında verdiği karar tartışmayı alevlendirdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Enis Berberoğlu hakkında, Anayasa Mahkemesi’nin oybirliği ile aldığı karara karşın “yeniden yargılanmasına gerek olmadığı” yönünde karar vermiş;. mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararın ‘yerindelik denetimi kapsamında kaldığı’ gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığını savunmuştu.
Son olarak dün akşam AYM Üyesi Engin Yıldırım, mahkeme binasının bir fotoğrafını Twitter hesabında paylaşarak “Işıklar yanıyor” notu düşmüştü. Yıldırım’ın bu paylaşımın “darbe” iması yaptığı iddia edildi. Yıldırım, tartışmadan üzüntü duyduğunu kaydettiği son paylaşımında, “Gayem, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı” demişti.
 
 
 
 
 
 
 
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap