Yeni işe başlayan işçiye “Allah kurtarsın” demek tazminatsız kovulma sebebi

by Haber Fora

Yargıtay’ın aldığı yeni bir kararla, bilinçli şekilde işi yavaşlatmak, iş akışını aksatmak, çalıştığı işyerinde, aynı sektördeki rakip firmayı övmek, mesai arkadaşlarına ‘Allah kurtarsın’ demek gibi davranışları olan işçinin tazminatsız olarak kovulmasını haklı gerekçe saydı.

İHA’nın haberine göre, çalıştığı fabrikada, yönetimin tüm uyarılarına rağmen iş ahlakına uygun olmayan söz ve davranışlarda bulunan usta başı, tazminatsız işten çıkartıldı.

2. İş Mahkemesi’ne müracaat eden işçi, iş sözleşmesinin haksız şekilde işverence feshedildiğini ileri sürerek, kıdem ve ihbar tazminatı ile eşitlik ilkesine aykırı davranılması sebebine dayalı tazminatın davalıdan tahsilini talep etti.

Davalı işyeri sahibi; davacının sık sık uyarı aldığını, izinsiz işe gelmediğini, çalışma arkadaşlarına olumsuz davranışlarda bulunduğunu, işi yavaşlattığını, tedbirsiz davranışları ve dikkatsiz çalışması nedeniyle müvekkili şirkete zarar verdiğin, davacının söz konusu tutanaklar ile defalarca uyarıldığını ancak davacıda herhangi bir düzelmenin meydana gelmediğini dile getirdi.

Mahkeme; davanın kısmen kabulüne hükmederek, davacıya kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesi gerektiğine karar verdi. Davalı işveren kararı temyiz edince devreye Yargıtay 22. Hukuk Dairesi girdi.

“Tazminat hakkaniyetli olmamıştır”

Yargıtay kararında; fabrika çalışanlarının işe yeni başlayan personellere ‘hayırlı olsun’ demelerine karşın davacı usta başının söz konusu personellere ‘Allah kurtarsın’ diyerek iş yerini kötülediğine dikkat çekildi.

Kararda şunlar kaydedildi:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap