Yeni Şafak yazarı: Artık Boynukalın gibi imamlara alışmalıyız

by Haber Fora

Yeni Şafak yazarı Faruk Beşer, bazı açıklamalarıyla tartışma yaratan Ayasofya Camii Baş İmamı ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Mehmet Boynukalın gibi imamlara toplumun alışması gerektiğini söyledi.

Beşer, bugünkü köşe yazısında Boynukalın için “Boynukalın İslam’ı bazı medya vaizleri gibi sabahtan akşama kadar hikâye, bidat ve uydurma sözlerle anlatmıyor, hangi mezhepten olursa olsun hiçbir Müslümanın itiraz edemeyeceği ana ve evrensel esaslarıyla anlatıyor. Söylediklerinde duygusallık eseri zayıf ve naif hiçbir şey yok” yorumunu yaptı.

“Ama ilginçtir ki, o bidatler kimseyi rahatsız etmiyor da İslam’ı bilgiye dayalı, aslıyla ve işin edebine ve de nezaketine yaraşır şekilde anlatmalar rahatsız ediyor. İşte asıl düşünülmesi gereken nokta burasıdır. Demek ki, korkulan şey hakikattir, bilgiye dayalı konuşmadır.” diyen Beşer, Boynukalın’ın tartışma yaratan ilk mesajını hatırlattı:

Beşer, yazısına şöyle devam etti:

Beşer, yazısını “Sevgili Muhammed Boynukalın büyük hayra vesile olacak diye düşünüyorum. İmamların da söyleyecek sözlerinin olduğunu ve de toplumu yönlendirecek beyanlarda bulanabileceklerini, bulunmaları gerektiğini gösterecektir. Laikiyle dindarıyla buna herkes alışmalıdır” diyerek sonlandırdı.

Yeni Şafak, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap