Yeni Zelanda’ya külotlu çoraplarında kaktüs sokmaya çalışan kadın yakalandı

by Haber Fora

Yaklaşık bin kadar kaktüs ve sukulenti külotlu çorap çiftlerinde saklayarak Yeni Zelanda’ya kaçak yollardan sokmaya çalışan bir yolcu mahkum edildi.

Mart 2019’da bir arama köpeğinin nesli tükenme tehlikesi altındaki bitkilerle yakaladığı 38 yaşındaki Wendy Li, Çin’den Auckland’daki evine dönüyordu.

Sekiz tanesi nesli tükenme tehlikesi altında bulunan 947 sukulent ve kaktüsün değeri 10 bin Yeni Zelanda dolarından (yaklaşık 51 bin TL) fazlaydı.

Yeni Zelanda Ana Sanayiler Bakanlığına (MPI) göre, Li’nin arama köpeği tarafından yakalandığında havaalanı tuvaletlerine atmaya çalıştığı bitkiler daha sonra çıkarıldı.

Li 12 ay yoğun denetime ve 100 saat toplum hizmetine mahkum edildi.

Li ayrı bir suç olarak, iPad kapaklarında gizli izinsiz 142 tohum ile 200’den fazla saksı bitkisi ve bahçe süsünü kaçak yollardan ülkeye sokmaya çalıştı.

Sert bir biyogüvenlik mevzuatına sahip olan ada ülkesi Yeni Zelanda’da diğer ülkelerdeki çoğu zararlı ve hastalık bulunmuyor.

Birleşik Krallık Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi’ne (FCDO) göre et ve et ürünleri, bal, meyve ve süt ürünleri dahil birçok gıdanın Yeni Zelanda’ya sokulması yasak. Bu kuralları ihlal edenlere sert cezalar veriliyor.

FCDO’nun Yeni Zelanda seyahat tavsiyesinde, “Ahşap ürünler, golf sopaları, ayakkabılar, çadırlar, balıkçılık malzemeleri ve hayvan derisinden yapılmış ürünler götürürken dikkatli olun” deniliyor. Gelen yolcu kartları tüm ayrıntıları içeriyor.

MPI’den Simon Anderson yaptığı açıklamada, “İster sınırdan kişisel olarak kaçak girişle olsun ister postayla ürün teslim alma şeklinde, izinsiz bitkilerin herhangi bir yöntemle ülkeye sokulmasının Yeni Zelanda’nın biyogüvenliğini riske attığını unutmamak önemli” dedi.

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/travel

Haber Fora için çeviren: Kerim Çelik

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap